Latviju tuvākajos gados būvniecībā sagaida zelta laiki – tikšot tērēts ap miljardu eiro

18 komentāri

Ekonomikas ministrija (EM) būvniecības jomā Latvijā tuvākajos gados sola kaut ko līdzīgu Leiputrijai. Valsts gatava apgūt aptuveni miljardu eiro Eiropas Savienības fondu naudas, kuru ieguldīs dažādu objektu celtniecībā. Būvniecības vēriens būšot tik plašs, ka vajadzēs iesaistīt tūkstošiem strādnieku. Lai nenāktos atvērt robežas viesstrādniekiem, valsts grasās mācīt mazkvalificētos vietējos iedzīvotājus.

Izglītības ministrijā pie viena galda sasēduši ekonomikas, izglītības un labklājības ministri. Visi pārstāv partiju “Vienotība” un visi informēja medijus par Nodarbinātības padomes pērn paveikto un nākotnes izaicinājumiem. Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens uzsvēra, – tuvākās nākotnes galvenais mērķis ir samazināt mazkvalificētu darbinieku skaitu. Turklāt mācību process ir jāuzsāk, cik vien iespējams ātri, jo, piemēram, būvniecības jomu tuvākos gados gaida galvu reibinoša slodze.

Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs:

Nākamajos trijos gados būvniecības nozarē ieplūdīs milzīga nauda. 400 miljoni eiro – šogad un 600 miljoni – nākamgad. Būvniecības nozare strauji attīstīsies, un būs nepieciešami vairāk nekā 7 tūkstoši strādājošo.

Ministrs gan neprecizēja, kādus objektus paredzēts būvēt. Toties izglītības ministrs Kārlis Šadurskis labprāt dalījās ar informāciju, kas iecerēts viņa pārvaldītajā jomā. Zinātnisko institūtu infrastruktūras uzlabošanai paredzēts tērēt 116 miljonus eiro, augstskolu būvēm – 40 miljonus, profesionālās izglītības projektiem 82 miljonus, tikpat lielu summu novirzīs pašvaldības izglītības iestāžu būvniecībai.

Kārlis Šadurskis, izglītības ministrs:
Tie būs laiki, kad darbiniekiem, lai nepazaudētu darbu nebūs jāsamierinās ar algu aploksnē un nekādām sociālām garantijām. Tagad pieprasījums pēc strādājošajiem būs tik liels, ka darbinieks varēs prasīt līgumu un algu ar visu nodokļu paketi.

Šadurskis uzskata, ka gaidāmais būvniecības bums būs labs iemesls, lai no ekonomiskās trimdas atgrieztos aizbraucēji. Ekonomikas ministrs ir pārliecināts, ka viesstrādniekus ievest nevajadzēs.

Labklājības ministrs Jānis Reirs sola izmantot Eiropas fondu naudu, mazkvalificētu un mazizglītotu darbinieku apmācībai.

Iespējams, ka arī profesionālajās skolās drīzumā atvērs klases, kur savas zināšanas un iemaņas varēs uzlabot mazkvalificēti vidējās paaudzes darbinieki.

18 komentāri