Latvijas Zinātņu akadēmija pretvēža zāles nodēvē par vienu no nozīmīgākajiem pētījumiem pērn

1 komentārs

Latvijas zinātnieki strādā pie kāda jauna un ļoti svarīga pētījuma – jauna virziena pretvēža preparātu izveidē jeb īpašu molekulu konstruēšanas, kas paver jaunu ceļu cīņā ar nāvējošo slimību, kuru Latvijas Zinātņu akadēmijas eksperti nodēvējuši par vienu no nozīmīgākajiem aizvadītajā gadā, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Pētnieks, ķīmiķis Raivis Žalubovskis norāda uz viņa un kolēģu veiktā pētījuma galveno virzienu. Ļoti svarīgi tas, ka pētnieku atklātās molekulas iedarbojoties uz vēža šūnām nebojā veselās šūnas.

“Tas ko mums izdevies ieraudzīt, atrast tās molekulas, ieraudzīt to mazo starpību un apturēt sistēmu vēža šūnās neaiztiekot pārējās sistēmas, kas elpošanu nodrošina,” stāsta Žalubovskis.

Ķīmijas eksperti sadarbojas ar biologiem un pētījumos jau ir atklāti savienojumi, kas nomāc krūts un plaušu vēža ogļskābes anhidrāžu darbību.

Latvijas Organiskās sintēzes institūta ķīmiķis Raivis Žalubovskis

“Tām vēža šūnām patīk augt un viņas var izaudzēt uz plates un, vienkārši sakot, sajaukt ar mūsu vielu un paskatīties, kā viņas tur jūtas. Labi vai slikti, tās mirst vai gluži otrādi – labāk attīstās. Apmēram tā tas notiek.”

Minētais pētījums turpinās jau desmit gadus un pie tā strādā vairāki ievērojami zinātnieki, kurus no pētījuma atrauj nemitīgā finansējuma meklēšana. Tāpēc Latvijas Zinātņu akadēmijas atzinība ir ļoti svarīga, kas, iespējams, ļaus vieglāk iegūt līdzekļus pētījuma turpināšanai.

“Žēl, ka tagad nedrīkst noņemt masku un pasmaidīt. Jā, tas ir milzīgs gandarījums, ka mūsu pētījums ir atzīts, ļoti ceram, ka šī vēsts aizies arī līdz tiem, kuri piešķir finansējumu,” izsaka cerību Žalubovskis.

Līdzšinējos pētījumus finansē Latvijas valsts un Eiropas Savienības fondi. Parasti tikai vēlāk, kad ir pārliecinoši pierādījumi, ka izdosies izveidot jaunas pretvēža zāles, ir iespēja piesaistīt farmācijas kompānijas, jo kā likums pētījuma noslēguma daļa ir finansiāli visietilpīgākā.

Latvijas Zinātņu akdēmija tradicionāli katra gada sākumā publisko aptuveni desmit aizvadītā gada pētījumus, kas ekspertu skatījumā pelnījuši atzinību.

Pētījuma par jauna virziena pretvēža preparātu izveidē veicēji sadarbojas ar Florences Universitātes zinātniekiem, kuri palīdz iegūt dažādu testu rezultātus.

Ierasti jaunu pretvēža preparātu izveidei nepieciešami vismaz 15 gadi. Šajā gadījumā laiks būs nepieciešams iespējami ilgāks, jo finansējuma trūkuma dēļ pētnieki nevar veltīt visu savu laiku zinātniskajam darbam.

1 komentārs