Latvijas zinātnieku sasniegumi pasaules līmenī! Radīta sirds vārstuļa jauna protēze

Komentāri

Latvijas zinātniekiem izdevies atrast ideālu materiālu sirds vārstuļa protēzes izgatavošanai. Proti, nākotnē zinātnieki cer sākt ražot jaunas paaudzes vārstuļu protēzes no cilvēka šūnām, kas ir ļoti svarīgi sirds slimniekiem.

Pēc gadiem ilgiem pētījumiem Rīgas Stradiņa universitātes Biomehānikas laboratorijā izdevies radīt unikālu kompozītu nanošķiedru materiālu, kas sastāv no poliuritāna un želatīna šķiedrām.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Pētījuma unikālie dati ir svarīgi ne tikai Latvijas, bet arī pasaules mērogā.

Izmantojot tehnisko terminoloģiju, vārstuļus ārsti sauc par sirds ventiļiem. Ja tie ir bojāti, cilvēkam ir nopietnas problēmas ar veselību. Ārsti skaidro – visbiežāk no ierindas iziet tieši aortas vārstulis.

Foto

Operācijas laikā bojāto vārstuli izgriež ārā un tā vietā ieliek aizvietotāju. Šāda pasīvas detaļas nomaiņa sirds ķirurgiem nav nekas sarežģīts. Daudz lielāka problēma ir pati protēze – tās kvalitāte.

“Pašas populārākas un biežāk lietotās ir bioloģiskas protēzes, kas ir veidotas no dzīvnieka sirds vārstuļiem,” stāsta RSU asociētais profesors, sirds ķirurgs Pēteris Stradiņš, kā piemēru rādot protēzi, kas veidota no cūkas.

Bioloģiskās protēzes esot labas, taču tās ar laiku apkaļķojas. Ik pēc 10-15 gadiem šāda protēzē ir jānomaina. Tāpēc zinātnieki meklē materiālu, kuru varētu apaudzēt ar cilvēka šūnām. Šāds vārstulis atjaunotos, un kalpotu cilvēkam līdz mūža beigām.

Kopumā Latvijā tiek veikti apmēram 1,2 tūkstoši nopietnu sirds operāciju gadā. Lielākā daļa no tām – apmēram 800 – ir saistītas ar sirds vārstuļu nomaiņu.

Video

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl