Latvijas zinātnieki radījuši aplikāciju, kas palīdzēs cilvēkiem ar ziedputekšņu alerģiju

Pievienot komentāru

Katram desmitajam Latvijas iedzīvotājam ir ziedputekšņu alerģija, bet Eiropas alergologi lēš, ka putekšņi un sporas kopumā ietekmē pat ap 30% cilvēku veselību.

Turklāt šī alerģija var parādīties jebkurā vecumā, nevis cilvēks ar to tikai piedzimst.

“Šogad es sāku šķaudīt, kad sākās šo koku ziedēšana. Pēc tam parādījās iesnas. Pirmajās dienās nevarēju saprast, kas notiek, jo nekad pavasarī ar putekšņu alerģiju nebiju saskārusies,” LNT raidījumam “900 sekundes” pastāstīja Svetlana, kura pavasarī nekad nav cietusi no ziedputekšņu alerģijas.

Šis gads kļuvis par īpašu, – aprīļa sākumā, kad Latvijā sāka ziedēt lazdas un alkšņi, viņa padomāja, ka apaukstējusies. Svetlana pēc dažu dienu mocībām devās pie alergologa, kas apstiprināja, ka viņu patiešām ir piemeklējusi ziedputekšņu alerģija.

Alerģiskās izpausmes mēdz būt dažādas – acu asarošana, iesnas, klepus. Un pirmajā acu uzmetienā tos var noturēt par vienkāršas saaukstēšanās simptomiem, taču tā nav.

Cilvēki patiešām bieži vien sajauc ziedputekšņu alerģiju ar saaukstēšanās simptomiem, stāsta alergoloģe Signe Puriņa. Pie viņas ik gadu atnāk dažāda vecuma pacienti, kurus pēkšņi tā piemeklē. Gadu no gada šīs izpausmes mēdz arī mainīties, – vieglāka forma tā ir acu asarošana un deguna tecēšana, bet ir arī smagāka.

Signe Purina
alergoloģe

Smagākas izpausmes ir astma, kaut arī var izskatīties pēc vienkāršas saaukstēšanās. Ir pacienti, kuri stāsta, ka katru gadu pavasarī atkārtojas blakus dobumu iekaisumi vai vidusauss iekaisums, vai bronhīti, kuru uztver kā saaukstēšanās slimības. Tādā veidā paiet vairāki gadi, kamēr vai nu pacients, vai ārsts atrod kādas sakarības un izdomā, ka tā var būt ziedputekšņu alerģija.

Šobrīd pilnā sparā zied visbaisākais Latvijas iedzīvotāju alergēns – bērzs. Ziedputekšņu alerģija ir jauno cilvēku slimība, bet tā var parādīties jebkurā vecumā. Ir novērots, ka šajā laikā skolēni, kuriem ir šī alerģija, sāk sliktāk mācīties, bet cilvēkiem kopumā šajā laikā cieš dzīves kvalitāte.

Signe Purina
alergoloģe

Ja saaukstēšanai līdzīgi simptomi atkārtojas ik pa laikam. Ja nepalīdz saaukstēšanās zāles, ja paralēli ir citi simptomi – mutē ir nieze no riekstiem un medus, tad būtu ar ģimenes ārstu jāaprunājas ir tā alerģija vai nē.

Lai atvieglotu pacientiem dzīvi, Latvijas zinātnieki izstrādājuši mobilo aplikāciju “Pasyfo”. Ar tās palīdzību var uzzināt gan aktuālo ziedputekšņu koncentrāciju konkrētā dienā, gan arī sastādīt savu individuālo prognozi trīs dienām, katru dienu novērojot un ievadot savus simptomus.