Komentāri

Latvijas zinātnieki izgudrojuši čipsus, kas ne vien nekaitē veselībai, bet ir pat ieteicami. Eksperimentālais produkts tiek gatavots no pelēkajiem zirņiem. Neko tādu Eiropā vēl neražo. Tiek strādāts arī pie brokastu pārslām no kviešiem un rudziem.

Pelēko zirņu čipsiem vēl ir eksperimentālo paraugu statuss. Zinātniskie pētījumi pierāda, ka tajos ir daudz aminoskābju un olbaltumvielu. Tāpēc grauzt šādus čipsus ir veselīgi, bet par apēstā produkta daudzumu īpaši nav jāuztraucas arī slaidās līnijas piekritējiem.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijas Lauksaimniecības universitātes (LLU) Tehnoloģiju un Zināšanu pārneses centra vadītāja  Sandra Muižniece-Brasava: 
Mēs esam sākumstadijā. Vēl strādāsim, liksim dažādas garšas un konsistences, jo ir ļoti svarīgi, lai produkti pirmām kārtām būtu veselīgi, otrām kārtām – garšīgi, lai man kā patērētājiem stieptos roka un gribētos šo produktu vēl un vēl paņemt.

Kraukšķīgie zirņu čipsi ar cepto sīpolu garšu varētu būt laba uzkoda pie alus. Savukārt šokolādes variants varētu iepatikties bērniem un dāmām. Zinātnieki arī strādā pie formas. Čipsi varētu būt arī placināti. Kuri no tiem nonāks līdz veikala plauktam, vēl nav skaidrs.

Savukārt ar brokastu pārslām zinātnieki ir tikuši daudz tālāk. Septembrī pārdošanā tika nodota pirmā partija, kas ir domāta bērniem. Šajās pārslās divreiz mazāk cukura un nav konservantu.

LLU Pārtikas tehnoloģijas fakultātes vadošā pētniece Ilga Gedrovica:
Mēs lepojamies ar to, ka šis produktiņš ir pilnīgi no Latvijas, no Latvijas graudaugiem, pilngraudu kvieši un auzas, ir procesā arī no rudziem, kas ir tipiski Latvijai, un nav nekādu uzlabotāju, kas nav vēlams cilvēku veselībai.

Pašlaik zinātnieki turpina darbu pie pieaugušajiem domātajām pārslām. Tās būšot no rudziem un dzērvenēm.

Pašlaik LLU laboratorijā 10 brokastu pārslu veidi un 12 pākšaugu čipsi veidi. Tie atšķiras pēc garšas, bet tehnoloģiskais process šiem produktiem ir ļoti līdzīgs. Tie tiek pagatavoti, variējot ar temperatūru, spiedienu un mitrumu, bet netiek ne cepti, ne vārīti.

Pētījumi ir laikietilpīgi – no pētniecības sākuma līdz veikalu plauktiem var paiet pat pusotrs gads. Zinātnieces cer, ka viņu izgudrotie produkti kļūs par veselīgu alternatīvu kartupeļu čipsiem un importa pārslām no kukurūzas ar daudzām tā dēvētajām E vielām. Šādu pētniecību Latvijā līdzfinansē Eiropas Savienība, kur pašlaik notiek nopietna cīņa ar konservantiem un transtauksābēm.

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl