Latvijas vēsturnieki apgāž padomju laika mītus par Salaspils “nāves nometni”

19 komentāri

Latvijas un ārvalstu vēsturnieki aizsākuši nopietnu diskusiju par bēdīgi slaveno Salaspils koncentrācijas nometni. Revidējot dokumentus un liecības, atklājies, ka padomju laikā minētie skaitļi par nometnē nogalināto cilvēku skaitu ir dramatiski pārspīlēti un kalpojuši kā propagandas līdzeklis Latvijas nomelnošanai.

Vēsturnieki pulcējušies uz zinātnisko konferenci, lai diskutētu par mītiem un puspatiesībām, kas saistītas ar baisi leģendāro Salaspils koncentrācijas nometni, kur nacistu okupācijas laikā bojā gājuši tūkstošiem cilvēku. Cik tieši – tas ir galvenais strīdus ābols. Padomju gados skaitļi krietni piepušķoti.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vēsturnieki uzskata, ka bojāgājušo skaits mērāms ap trim tūkstošiem. Daudzi miruši no slimībām un vārguma, spīdzināti vai nošauti par bēgšanas mēģinājumu un plānošanu. Vairāki simti mazu bērnu, atvesti no Baltkrievijas, miruši bada nāvē. Starp bojāgājušajiem visdažādāko tautību pārstāvji, tostarp arī latvieši.

Foto:

Krievvalodīgajā vidē bieži vien, lai gan noziegumi ir baisi un necilvēcīgi, Salaspils nāves nometni dažkārt pielīdzina teju vai Aušvicai, kas, vēsturnieku ieskatā, ir absolūti nesalīdzināmi.

Padomju laika vēstures dogmu revidēšana ne visiem ir pa prātam.

Svētdien Salaspils nometnes memoriālā notiks atceres pasākums. 1944. gada 27. septembris kļuva par pēdējo dienu Salaspils nometnē. Šajā dienā tika nošauti pēdējie 17 gūstekņi un nometne nolīdzināta līdz ar zemi.

Skaties video!

TOP komentāri

 • kestutis
  +6 +6 0

  kestutis

  kāds te sakars ar vēsturniekiem- viņi dara savu darbu un stāsta sabiedrībai izpētītos faktus. Rakstā skaidri norādīts, ka noziegums ir bijis briesmīgs un necilvēcīgs un katra cilvēka nāve šādā nometnē ir briesmīgi un nav starpības vai tas bija starp 3000 bojāgājušo vai desmitiem tūkstošu. Vēsturnieku darbs ir ar faktiem aizvērt mutes politiķiem un žurnālistiem, kas nodarbojas ar melīgu propogandu
 • Murgs
  +6 +6 0

  Murgs

  Igor Beļkovam - Varbūt pirms saucat vēstuniekus par "pseidovēsturniekiem", iedziļinaties tajā par ko rakstāt. Ne konferencē, ne TV sižetā runājošie vēsturnieki ne brīdi neteica, ka kāds liek uzņemties Latvijai atbildību par nacionālsociālistiskās Vācijas noziegumiem. Ar Latvijas nomelnošanu TV3 sižetā drīzāk ir domāta tās žurnālistu nevis vēsturnieku ne parāk veiksmīgi izteikta doma par to, ka mūsdienās Krievija umn tās ietekmē esošā informatīvā telpa pārmet Latvijai, ka pietiekami nerūpējas par Salaspils memoriālu, vius laiku nekritiski atkārto padomju laika izdomājumus un pārspīlējumus par Salaspili, rādot Latvijum kā "fašistisku" valsti tad un tagad utml. Murgs ir tur, ka cilvēki komentē to, ko paši līdz galam nav izlasījuši un sapratuši...
 • haralds elceris
  +6 +6 0

  haralds elceris

  cita starpā tur salika arī kriminālos. поголовно zinu, ka viena vecene nemitīgi ļēčījusi jauniešus un plātījusies ar to, ka bijusi ieslodzīta Salasbiļā. tad nu 1 džeks, kam bijusi pazīšānās kādā archīvā noskaidrojis, ka bijusi gan, bet ne par pagrīdniecību, bet par cūkas nozagšanu.

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl