Latvijas vēsturē postošākā vētra plosījās tieši pirms 50 gadiem, nesot līdzi īstu postažu

6 komentāri
Latvijas vēsturē postošākā vētra plosījās tieši pirms 50 gadiem, nesot līdzi īstu postažu
LVĢMC

Šogad aprit 50 gadu, kopš Latvijā tika reģistrēts tropiskās vētras spēks – 48 m/s. Tik spēcīgas vētras šajos platuma grādos novērojamas ārkārtīgi reti, un Latvijā šīs vēja brāzmas līdzi nesa pamatīgus postījumus, ziņo LVĢMC.

Tik tālu uz austrumiem Atlantijas okeāna kā Ofēlija tropiskās vētras ir novērojamas aptuveni reizi 50 gados. Lai gan Latviju tropiskās vētras nevar skart, tomēr arī pie mums ir novērojamas postošas vētras.

Šogad aprit 50 gadu kopš 1967. gada 17.-18. oktobra vētras, kuras laikā Liepājā tika novērots lielākais vēja ātrums brāzmās, kas reģistrēts Latvijā – 48 m/s.

1967. gada oktobra vidū Eiropā valdīja lieli gaisa temperatūras kontrasti. Virs Norvēģu jūras atradās auksta gaisa masa, kas virzījās Lielbritānijas virzienā, savukārt uz dienvidiem no tās atradās šim laika periodam netipiski siltas gaisa masas. Rezultātā 17. oktobra rītā pie Lielbritānijas austrumu piekrastes izveidojās spēcīgs ciklons, kas pārvietojās austrumu virzienā. 17. oktobra vakarā, kad ciklona centrs atradās virs Dānijas, tā priekšā izveidojās jauns ciklons, tādēļ turpmāk pāri Zviedrijas dienvidiem, Baltijas jūras centrālajai daļai un Somu līcim pārvietojās ciklonu pāris. Zviedrijas dienvidos vētra visspēcīgākā bija Ēlandes salā, kur vidējais vēja ātrums sasniedza 40 m/s, kas ir lielākais novērotais vidējais vēja ātrums Zviedrijā ārpus augstkalnu reģioniem. Latvijas teritoriju vētra sasniedza naktī uz 18. oktobri.

Laika ziņas

TOP komentāri

 • omite
  +2 +2 0

  omite

  Tas bija nevis 1967. gadá, bet gan 1968.gadá.Man bija jábút darbá un taksis bija vienígais satiksmes lídzeklis. Tad nu redzéju káda postaza valdíja Rígá. Filmás dazkárt var redzét ká izskatás kara filmás kad viena armija atkápjas un cita vél nav ienákusi.
 • opis
 • Filips Līcis
  0 0 0

  Filips Līcis

  >>>>>OMĪTEI un OPIM < Nezinu ,kāds jums kalendārs, bet pēc manējā bija tā .
  2.dec.1965 .g demobilizējos no armijas , Strādāt sāku februāri 1966.g Pēc nostrādātā gada maija/jūnīja m-sī devos atvaļinājumā un jau rudenī oktobrī šī vētra ,kura mežos sagāza veselus lērumus koku (tātad 1967.g) Bet jau pavasarī Latviju
  pārpludināja gucuļi no Karpatiem kuri uzsāka koku izvešanu no mežiem uz viņu pa-redzētajām dzelzceļa stacījām Arī man palaimējās uz neilgu laiku iespraukties kādā brigādē ,kura uzkrāva vagonus Alsungas dienvidu un ziemeļu stacījā . Gucuļi maksāja labi . Šoferim ,ceļamkrāna vadītājam tie bija 50.rubļi par vagonu . Pārējā nauda tika sadalīta uz cilvēku skaita 160-180 rubļi : parasti ar 4 . par vagonu . Bija dienas kad varēja uzkraut pat astoņus vagonus Un ,ja tik tiešām vajadzība ir pēc precīca datuma (vismaz kraušanas laika ) tad zīmīgi bija tas ,ka vienam no krāvējiem
  bija negadījums ,ar kailu muguru nejauši nācās noturēt sākušu ripot no kalna priedes baļķi . Asiņaina nobrāzta mugura ,un vakarā uz Alsungas stacījas priekšnieka
  .liekās pēc uzvārda CERS ,pensijā izvadīšanas pasākumu . Un tas bija vasaras mēnesī 1968.gadā ! ja atmiņa neviļ tad septembrī ,jo ,no 15.līdz 28 .jūlijam es un
  kaimiņš ar motoroleriem T-200 bijām aizbraukuši uz Karpatiem , bet ,,,21. jūlijā bija
  milicijā pastrādāts noziegums , nogalināts dežūrējošais milicis Ozols.Nākamgad ap-ritēs 50.gadi kopš šī notikuma ..

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl