Latvijas valstspiederīgā mirstīgās atliekas “iestrēgst” Itālijā

1 komentārs
Latvijas valstspiederīgā mirstīgās atliekas “iestrēgst” Itālijā
Foto: AP / LETA

Izbraukšana ārpus Latvijas paceļot vai varbūt darba nolūkos vairs sen nav nekas moderns, tomēr tikumi palikuši tie paši, dzīvojot tepat tēvzemē.

Proti, daudzi neaizdomājas, ka, ja svešā zemē ar jums atgadīsies kāda liksta, uz tuvinieku pleciem tiks uzkrauta liela atbildība.

Traģiskā un pagalam neapskaužamā situācijā nonākusi kāda sieviete, kuras brālis nesen gājis bojā Itālijā. Pārdzīvots šoks un neizpratne, bet ar to viss vēl nav beidzies, jo brāļa mirstīgās atliekas ģimene vēlas apbedīt tēvzemē, bet radušies sarežģījumi.

Ņemt kredītu vai iet pie augļotājiem – Antra ir izmisumā, iespēju sakrāt 3000 eiro brāļa transportēšanai īsā laikā gluži vienkārši nav.

Antra saka, ja viņa būtu maznodrošinātās statusā, tad, iespējams, valsts nāktu pretī ar palīdzību, bet nelielie ienākumi tomēr neļauj prasīt apmaksāt mirstīgo atlieku transportēšanu.

Antra saka, brālis varētu būt nogalināts vai novests tik tālu, lai aizietu bojā. Vīrietis bija sapinies ar kādu jaunu meitenei no Polijas, kura tagad pazudusi ar galiem.

“Degpunktā” vērsās Ārlietu ministrijas Konsulārajā dienestā, lai noskaidrotu, kā tad Antrai gan jebkuram citam cilvēkam, kurš varētu nonākt šādā neapskaužamā situācijā, rīkoties.

Un, pirmkārt, pats būtiskākais ir saprast, vai aizbraucējam bijusi ceļojuma apdrošināšana. Ja apdrošināšana ir, tad situācija samērā ātri tiek atrisināta.

Ja tāda nav bijusi, faktiski visa finanšu problēmu risināšana gulst uz tuvinieku un līdzcilvēku pleciem. Konsulārais dienests var palīdzēt ar informāciju, dokumentu kārtošanu un sakariem ārvalstīs.

Konkrētajā gadījumā, ja runa ir par sadarbību ar Itāliju, tad izmaksas nav mazas, tāpēc Konsulārajā dienestā iesaka izvēlēties, piemēram, cilvēka apbedīšanu kremējot. Tad mirstīgajām atliekām aizbraukt vai aizlidot pakaļ var jebkurš tuvinieks, galvenais, lai ir sakārtoti papīri. Cilvēka pelnus var vest pat rokas bagāžā.

Tāpat pēc apbedīšanas ārvalstīs pastāv iespēja mirstīgās atliekas ekshumēt un atvest uz tēvzemi arī pēc vairākiem gadiem, kad uzlabojusies ģimenes finansiālā situācija. Pārapbedīšana, protams, emocionāli atkal ir sāpīgs solis, bet – tā ir izeja.

Jāpiebilst, ka ik gadu Konsulārais dienests sniedz palīdzību 200 līdz 300 cilvēkiem saistībā ar nāves gadījumiem ārvalstīs. Pērn šādi gadījumi bijuši 259. Un šeit nav runa tikai par Angliju, Norvēģiju, ASV, Brazīliju un citām attālākām zemēm. Nelaimes bieži notiek tepat kaimiņos, bet izdevumi tik un tā ir ievērojami.

Galvenais, pirms dodaties uz ārzemēm, ir apdrošināties. Un – piefiksējiet numuru ar Latvijas kodu +371 26 33 77 11, kā arī e-pastu ([email protected]), kur vērsties krīzes situācijās.

1 komentārs