Latvijas valdība brīdina, ka no pasaules čempionāta hokejā rīkošanas Rīgā atteiksies, ja tas notiks arī Minskā

29 komentāri
Latvijas valdība brīdina, ka no pasaules čempionāta hokejā rīkošanas Rīgā atteiksies, ja tas notiks arī Minskā
Attēlam ir ilustratīva nozīme (ROMĀNS KOKŠAROVS / F64)

Latvijas valdība brīdina, ka no pasaules čempionāta hokejā rīkošanas Rīgā atteiksies, ja tas notiks arī Minskā, bet Latvijas Hokeja federācija aicina nesaistīt politiku ar sportu.

Baltkrievijas tautas protesti pret Aleksandra Lukašenko režīmu un falsificētajām  prezidenta vēlēšanām arvien pieaug. Bet Lukašenko represijas pret protestētajiem, žurnālistiem un vienkāršiem garāmgājējiem kļūst arvien nežēlīgākas.

Latvijas valdība šonedēļ vērsās pie Starptautiskās Ledus hokeja federācijas, draudot atsaukt savas kā partnervalsts garantijas pavasarī gaidāmajam pasaules hokeja čempionātam, ja sacensības joprojām tikšot organizētas Baltkrievijā.

Atšķirībā no valdības pret vardarbību un cilvēktiesību pārkāpumiem Baltkrievijā citāda attieksme ir Latvijas Hokeja federācijai. Tās vadītājs Aigars Kalvītis aicina nejaukt politiku ar sportu. Atsakoties no sacensību rīkošanas politisku motīvu dēļ, Latvijas autoritāte hokeja vidē būšot sagrauta.

Jau turpat mēnesi Baltkrievijā nerimst protesti pret prezidenta vēlēšanu falsificēšanu. Šajā laikā Aleksandra Lukašenko vadītie represīvie spēki aizturējuši tūkstošiem cilvēku. Ap 450 atbrīvoto liecības vēsta par nežēlīgu spīdzināšu izolatoros. Asaru gāze, protestētāju izģērbšana, ilgstoša badināšana, sišana un izvarošana.

Divi aizturētie miruši, radinieki turpina meklēt sešus bezvēsts pazudušos. Vēlēšanas kaimiņvalstī Latvija neuzskata par likumīgām, Lukašenkoa un viņam pietuvinātie iekļauti Latvijas “melnajā sarakstā”. Valdība gatava atsaukt arī Rīgas kā partnervalsts statusu pasaules hokeja čempionātā, kas nākamgad maija beigās plānots Rīgā un Minskā.

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš “Jaunā Vienotība” (17.08.2020.)

“Mūsu valdība atbalsta baltkrievu tautas vēlmi dzīvot neatkarīgā un demokrātiskā valstī. Otrkārt, valdībā mēs šodien pieņēmām politisku lēmumu – atbalstīt baltkrievu pilsonisko sabiedrību ar 150 000 eiro, treškārt, ņemot vērā situāciju Baltkrievijā, mēs lēmām uzsākt sarunas ar Starptautisko Hokeja federāciju par to, ka čempionāta posms, kas ir paredzēts šobrīd Baltkrievijā, notiktu kādā citā valstī.”

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš “Jaunā Vienotība”

Šonedēļ slēgtā valdības sēdē apspriests vēstules teksts Starptautiskai Ledus hokeja federācijai un tonis kļuvis vēl asāks. Pēc “Nekā Personīga” lūguma, vēstule atslepenota. Un “Nekā Personīga” zina, ka Latvija atsauks Rīgu kā partneri čempionātā, ja sacensības notiks arī Minskā.

(..) 2020. gada 9. augustā Baltkrievijā notikušās prezidenta vēlēšanas neatbilda Baltkrievijas starptautiskajām saistībām un pasaulē atzītiem demokrātijas principiem, un tiesiskuma normām, un tās nebija brīvas un godīgas. Baltkrievijas varasiestāžu rīcība, ar represijām un vardarbību vēršoties pret pilsoniskās sabiedrības locekļiem un neatkarīgo plašsaziņas līdzekļu pārstāvjiem, pārkāpj starptautiski atzītās cilvēktiesību normas un demokrātijas principus un, Latvijas Republikas valdības ieskatā, nav savienojamas ar IIHF vērtībām un attiecīgi arī nav savienojamas ar 2021. gada IIHF pasaules čempionāta galvenā rīkotāja statusu.

Ievērojot minēto, Latvijas Republikas valdības vārdā aicinu 2021. gada IIHF pasaules čempionāta galvenā rīkotāja statusu piešķirt kādai citai valstij. Ja cilvēktiesību un brīvību situācija Baltkrievijā nemainīsies  un no IIHF nesekos atbilstoši lēmumi, Latvijas Republikas valdība var lemt par garantiju atsaukšanu 2021. gada IIHF pasaules čempionāta organizēšanai.

Latvijas Hokeja federācijas viedoklis no valdības pozīcijas atšķiras. Aigars Kalvītis, kuram ir arī valdības vadītāja pieredze, uzskata, ka sportam un politikai jāstāv savrup.

Latvijas Hokeja federācijas prezidents, Rīgas “Dinamo” līdzīpašnieks Aigars Kalvītis

Es nevarētu iedomāties, ka mēs, Latvija, pēdējā brīdī atteiktos rīkot sacensības!

Mums 15 gadus čempionāts nav bijis, un, visticamāk, nākamos 15 nebūs. Hokejam tas ir ļoti nopietns pasākums. Un auditorijas ziņā hokejs ir numur viens pie mums.

Hokejam tas ir ļoti svarīgi. Hokeja attīstībai. Tagad atteikties no tā, ko esam uzņēmušies, ir diezgan grūti. Mēs sagrausim savu autoritāti hokeja saimniecības acīs un arī atmetīsim hokeja attīstību savā ziņā atpakaļ.

Viena lieta ir politiskais līmenis, otra ir sadzīviskais līmenis. Mēs nekādā veidā nevaram norobežoties no Baltkrievijas kā no valsts. No baltkrieviem kā no tautas.

Un šie kontakti jāuztur, un tie tiks uzturēti.

Valdība ir iekļāvusi dažus Baltkrievijas politiķus melnajā sarakstā, kurus valsts negribētu pie mums redzēt. Otra lieta ir kultūra, māksla, sports.

Vai mēs to varam pārraut? Es domāju, ka visdrīzāk ne.

Un mēs nevaram izslēgt Baltkrieviju no savas dienaskārtības. Tā ir mūsu kaimiņvalsts. Varbūt mēs varam kādu Āfrikas valsti izslēgt, kas ir tālu no mums. To es vēl varētu saprast.

Kalvītis neprognozē ātru Starptautiskās Ledus hokeja federācijas atbildi. Jo gala lēmumu tā pieņems janvāra beigās. Kalvītis aicina skatīties uz Somijas piemēru, kas  pirms gada arī pretendēja uz čempionāta rīkotājas statusu.

Somu “Jokerit”, kas daļēji pieder Krievijas oligarhiem, šajā ceturtdienā patiešām vajadzēja spēlēt pret Minskas “Dinamo” kontinentālajā hokeja līgā KHL. Somu fani  draudēja, ka tādā gadījumā viņi boikotēs Helsinku vienības mājas maču. Sportisti saņēma arī draudus. Dienā, kad bija jānotiek spēlei, somu neoficiālais lūgums pārcelt mačus KHL neņēma vērā. Tā vietā piešķīra komandai tehnisko zaudējumu par neierašanos uz izbraukuma spēli Minskā. Rīgas “Dinamo” akcionāri par KHL maču pārcelšanu nerunā. Un oktobrī brauks spēlēt uz Minsku.
Latvijas Hokeja federācijas prezidents, Rīgas “Dinamo” līdzīpašnieks Aigars Kalvītis

“Tā kā mums tās cilvēciskās saites ir ļoti ciešas, un tagad pateikt, ka mēs vairs jūs nepazīstam, tāpēc ka jums ir politiskas problēmas, es no tā atturētos. Es gribētu teikt, ka mums cilvēciskā līmenī attiecības ar Baltkrieviem ir jāuztur.”

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka “Dinamo” brauks uz Minsku, Kalvītis atbildēja, domā, ka jā.

Aigara Kalvīša vadītā Latvijas Hokeja federācija ik gadu saņem finansējumu arī no valsts. Čempionāta norisei tā jau ieguvusi vairāk nekā pusmiljonu (593 268 eiro)  un vasarā nosūtījusi pieprasījumu vēl pēc papildu  700 000 nodokļu maksātāju naudas. (756 225 eiro; kopā 1 349 493 eiro). Sarunas ar Starptautisko Ledus hokeja federāciju valdības vārdā ved par sporta nozari atbildīgā Izglītības un zinātnes ministrija.

IZM valsts sekretāra vietnieks Edgars Severs

Mēs esam valdības institūcija, mēs esam tajā pozīcijā, ka varam sadarboties tikai ar to valsti, kas respektē cilvēktiesības un kur ir šīs brīvības, kur nevēršas pret medijiem ar represijām. Tiem jābūt arī IIHF (Starptautiskā Ledus hokeja federācija) principiem un vērtībām!

Nevar būt tā, ka viņi aiztaisa acis un ausis un neko neredz, kad notiek sports. Mūsu skatījumā, tas ir ļoti cieši saistīts! Un sports nes arī šīs vērtības, tajā skaitā cilvēktiesības, demokrātijas un citas.

Kalvītis cer, ka Starptautiskā Ledus hokeja federācija Baltkrievijā ieplānoto čempionāta daļu uzticēs Rīgai. Vairs nav arī bažu par čempionāta treniņiem domātās ledus halles gatavību Daugavas stadionā. Halle būs pabeigta martā. Tā top ar Eiropas līdzfinansējumu, bet to apsaimnieko Izglītības un zinātnes ministrijas uzņēmums.

29 komentāri