Latvijas Universitātes vadība gatava tiesāties, ja valdība Muižnieku neapstiprinās rektora amatā

1 komentārs
Latvijas Universitātes vadība gatava tiesāties, ja valdība Muižnieku neapstiprinās rektora amatā
ĢIRTS OZOLIŅŠ, F64

Arvien augstākos toņos turpinās cīņas ap Latvijas Universitātes (LU) rektora amatu. Izglītības ministre Ilga Šuplinska (JKP) trešdien iepazīstināja ar pārbaudes rezultātiem par augstskolas rektora neseno ievēlēšanu. Šajā procesā ir konstatēti pārkāpumi.

Ministre tāpēc uzskata, ka Indriķis Muižnieks nav jāapstiprina rektora amatā, tomēr par šo jautājumu viņa aicinās izšķirt valdībā. Tikmēr universitātes administrācija gatava tiesāties.

No reputācijas viedokļa pēdējie mēneši LU noteikti nav tie veiksmīgākie, – asa cīņa par rektora amatu, dažādas neskaidrības un neveiklības pašā vēlēšanu procesā, aizturēta augstskolas vadītāja vietniece Baiba Broka, un tagad jau pat tiek runāts par tiesāšanos ar valsti.

Tiesu darbi pēdējās dienās piesaukti saistībā ar izglītības ministres Ilgas Šuplinskas apgalvojumiem, ka augstskolas rektora vēlēšanās, kurās amatu saglabāja Indriķis Muižnieks, bija pārkāpumi. Trešdien ministre ar secinājumiem iepazīstināja plašāk.

Pārkāpumi bijuši abās LU Satversmes sapulcēs, kurās balsots par augstskolas rektoru. Konstatēti vairāki Augstskolu likuma pārkāpumi, neievēroti termiņi, LU iekšēji normatīvie akti bijuši nepilnīgi. Visas Satversmes sapulces leģitimitāte ir apšaubāma, jo mandāti piedalīties vēlēšanās esot piešķirti personām, kurām neesot tiesības tos saņemt. Mandātu varot zaudēt tikai, ja konkrētā persona pārtraukusi darba attiecības ar augstskolu vai pārgājusi citā personāla kategorijā.

“Bija cilvēki, kuri zaudēja mandātu citu iemeslu dēļ, piemēram, bija komandējumā, un viņu vietā mandātu ieguva nākamais kolēģis. Šajā gadījumā bija jārīkojas tā, ka mandātu nesaņem neviens,” norāda Izglītības kvalitātes dienesta vadītāja Inta Juhņēviča.

Šuplinska jautājumu par Muižnieka apstiprināšanu virzīs izskatīšanai valdībā, taču ir pārliecināta, ka kolēģiem nevajadzētu viņu iecelt amatā.

“Tāds fakts, ka otrās sapulces reglamentā skaidri nav ierakstīts, ka notiks šīs vēlēšanas, ir apzināta maldināšana. Visi šie fakti kopā neveido nedz tiesiskuma, nedz labas pārvaldības piemēru,” bilst Šuplinska.

Vienlaikus ministre ir pārliecināta, ka gan haoss ap rektora vēlēšanām, gan nesenā Brokas aizturēšana skaidri iezīmē nepieciešamību uzlabot augstskolu pārvaldību.

Tikmēr pati universitātes administrācija turpina akcentēt, ka vēlēšanas ir aizvadītas leģitīmi un patlaban notiekot iejaukšanās augstskolas pašpārvaldē.

“Latvijas Universitāte kopumā ir ļoti spēcīgs un dzīvotspējīgs organisms, un neviens ministrs ar, manuprāt, pārsteidzīgiem lēmumiem nevarēs iedragāt Latvijas Universitāti,” TV3 Ziņām pauda Muižnieks.

Ja valdība Muižnieku amatā neapstiprinās, Latvijas Universitātes vadība gatava tiesāties.