Latvijas ūdenstilpnēs aktivizējušies parazīti; atpūtniekus aicina būt uzmanīgiem

3 komentāri
Latvijas ūdenstilpnēs aktivizējušies parazīti; atpūtniekus aicina būt uzmanīgiem
Zane Bitere / LETA

Šovasar ir bijuši vairāki gadījumi, kad pēc peldes kādā no ūdenstilpnēm, iedzīvotāji saskārušies ar veselības problēmām.

Šonedēļ sociālajos tīklos plašas diskusijas raisīja vairāku iedzīvotāju ievietotās fotogrāfijas ar izsitumiem un pumpām, kas uz bērnu ādas parādījušās pēc peldes Dubkalnu karjerā pie Ogres. Veselības inspekcijā skaidro, ka Dubkalnu ūdenskrātuvē ir veiktas ūdens analīzes, taču tās nekādu piesārņojumu neuzrāda, tomēr ir zināms, ka izsitumi rodas no parazītiskiem kāpuriem, kas cenšas ielīst cilvēka ādā. Tiem, kuriem āda ir jūtīga, šajās vietās veidojas izsitumi.

“Kāpurs saskaras ar peldētāju un mēģina ieurbties viņa ādā – ja tropos ir trematodes, kuras var cilvēka ādu pārdurt un nonākt asinsritē radot ļoti nepatīkamas slimība, tad paldies Dievam, šīs sugas, kas dzīvo pie mums nespēj cilvēka ādu pārdurt, bet rada šīs alerģiskās ādas reakcijas, kas izpaužas kā mokoši izsitumi, varbūt pat drudzis,” skaidro Veselības inspekcijas speciālists Normunds Kadiķis.

Lai izvairītos no nevēlamām sekām peldoties vietās, kur iespējams saskarties ar parazitāro tārpu kāpuriem, Veselības inspekcija iesaka tūlīt pēc peldes noslaucīties ar dvieli vai noskaloties dušā, ja tas ir iespējams, jo kāpuri ūdenī nemēģina ieurbties ādā, bet mēģina to darīt laikā, kad peldētājs ir atstājis ūdeni un āda pakāpeniski nožūst. Tāpat nevajadzētu peldēties vietās, kur iespējams ūdens piesārņojums vai apkārtne ir purvaina un ūdenī mīt daudz gliemežu un ūdensputnu.