Latvijas ūdenstilpēs pastiprināti sākusies zilaļģu ziedēšana

0 Komentāru

Latvijas ūdenstilpēs sākusies zilaļģu ziedēšana – pašvaldībām nākas arvien rūpīgāk uzraudzīt ūdens kvalitāti peldvietās, kamēr cilvēkiem jāatceras, – vietās, kur zilaļģes novērojamas, peldēties nav ieteicams, vēsta TV3 Ziņas.

Lai gan ūdenstilpēs zilaļģes var parādīties jau no vasaras sākuma, jūlijs ir tradicionālais to savairošanās laiks. Lielākoties tās veidojas stāvošos ūdeņos un var būt sastopamas līdz pat rudenim.

Ivars Druvietis, LU Hidrobioloģijas katedras vadītājs

“Katru gadu, kad ir gaisa temperatūra pāri 22 grādiem un ir pietiekami saulains laiks, sākas tā saucamā zilaļģu ziedēšana. Lielākoties tie ir ezeri, dīķi. Tās ir stāvošas ūdenstilpes.”

Zilaļģes būtībā ir toksīnus izdalošas baktērijas, kas var radīt apdraudējumu. Cilvēkiem šādā ūdenī peldēties neiesaka, ka kā minimums var iedzīvoties ādas izsitumos un pumpās. Ja peldoties gadās šādu ūdeni sarīties – var nākties cīnīties ar caureju un citām gremošanas problēmām. Mājlopiem šāds ūdens var būt pat letāls un aļģu pūšanas procesa laikā bojā iet arī zivis.

Zigurds Gēbels, laboratorijas “Vides audits” eksperts

“Ārzemēs ir gadījumi konstatēti, īpaši tas ir Brazīlijā – siltajās zemēs, kad lopi iet bojā. Tas ir iespējams. Mums arī tas ir iespējams.”

Katru gadu zilaļģu ziedēšana uzmanīgas dara arī vietvaras, kurām nereti nākas norobežot publiskas peldvietas.

Viena no pašvaldībām, kas regulāri pārbaude ūdens kvalitāti, ir Ķekava. Lai pārliecinātos, ka nav novērojams ne zilaļģu, ne cita veida piesārņojums, eksperti 15. jūlijā paņēma analīzes no sešām novada peldvietām.

Laboratorijas rezultāti būs aptuveni divu dienu laikā, bet kopumā paņemtie paraugi izskatoties samērā labi. Tikai vienā vietā iesmeltajā ūdenī redzam peldošus mikroorganismus, kuri gan, visticamāk, neesot kaitīgās zilaļģes.

Sigita Varika, Ķekavas novada domes galvenā vides eksperte

“Mēs ņemam vairāk paši savai informācijai, lai mēs kā pašvaldība zinātu, kāda ir ūdens kvalitāte mūsu peldēšanās vietās, un arī lai mēs varētu iedzīvotājus informēt, jo mums tiešām viņi interesējas un jautā, kas būs rezultāti.”

Ķekavas dome ūdens analīzes peldvietās vasarā ņemot katru mēnesi, taču pēdējos gados zilaļģu klātbūtne vēl ne reizi neesot apstiprinājusies.

0 Komentāru