Latvijas ūdeņos novērojamas zilaļģes

Komentāri

Silto laikapstākļu ietekmē Latvijas iekšzemes ūdeņos un jūrā savairojušās zilaļģes! Veselības inspekcija regulāri veic apsekojumus oficiālajās peldvietās un atzīst, ka nevienā peldēšanās nav aizliegta, tomēr iedzīvotāji aicināti ūdens stāvokli izvērtēt arī pašiem.

Vecāķu pludmales piekrastē vakar no jūras bija izskalota ievērojama zilaļģu masa, šīs pēdas pludmalē liecina, ka ar traktora palīdzību smiltis ir mēģināts sagrābt, tomēr pie ieejas pludmalē joprojām stāv brīdinājums, ka peldēties nav ieteicams.

Smiltīs pārsvarā laiskojas jaunās māmiņas ar bērniem un seniori. Par spīti brīdinājumam ”Ieteikums nepeldēties”, ne viens vien veldzējas ūdenī.

Zilaļģes ir mikroskopiski dabiski ūdens organismi, kurus ar acīm ūdenī var pat nepamanīt. Problēmas rodas, kad tās savairojas masveidā. To sauc par ūdens ziedēšanu, jo redzams, ka uz ūdens virskārtas sakrājas zaļganīgas nogulsnes. Parasti tas notiek siltu laikapstākļu ietekmē. Šodien ūdens temperatūra jūrā Rīgas jūras līcī bija ap 18 grādiem, savukārt ezeros un upēs tā sasniedz 22 un pat vairāk grādu. Sagaidāms, ka siltā laika ietekmē zilaļģu vairošanās turpmākajās nedēļās turpināsies.

Veseliem cilvēkiem saskarsmei ar zilaļģēm nevajadzētu izraisīt smagas reakcijas, savukārt alerģiskiem ļaudīm, tiem, kam ir novājināta imunitāte, citas saslimšanas un maziem bērniem zilaļģu nonākšana uz ādas var radīt nopietnākas problēmas. Šīs baktērijas labāk vairojas siltā ūdenī, tādēļ pieaugušo viedoklis, ka krastā vai nelielās peļķēs bērni var bradāt droši, ir aplams. Tieši tur varētu būt vairāk zilaļģu nekā dziļākos ūdeņos.

Lai precīzi noteiktu zilaļģu izdalīto toksīnu koncentrāciju ūdenī, būtu jāveic laboratoriskas analīzes. Pagaidām Latvijā un Eiropas Savienībā tā nav ierasta prakse, tomēr klimata pārmaiņu rezultātā zilaļģu masveida vairošanās kļūšot arvien aktuālāka un, iespējams, šādas pārbaudes ieviesīs. Tikmēr cilvēki aicināti pievērst uzmanību ūdens vizuālajam stāvoklim, īpaši neoficiālās peldvietās.

Lasi vēl