Latvijas teritorijā aizliedz ievest ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas

Pievienot komentāru
Latvijas teritorijā aizliedz ievest ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas
REUTERS / SCANPIX

Otrdien, 17. novembrī, Ministru kabineta un Krīzes vadības padomes kopsēdē pieņemts lēmums līdz ārkārtas situācijas beigām aizliegt Latvijā ievest dzīvas ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas.

Izglītības un zinātnes ministrijas (IZM) izstrādātajā rīkojuma anotācijā teikts, ka šā gada 5. novembrī Dānijas Ārlietu ministrija savā vēstulē informēja par plašiem Covid-19 uzliesmojumiem Dānijas ūdeļu fermās. Vēstulē norādīts, ka kopš 2020. gada jūnija Dānijā ir novēroti vairāki Covid-19 uzliesmojumi ūdeļu fermās un vīrusa pārnešana starp ūdelēm un cilvēkiem.

Līdz šā gada 4.novembrim bija konstatētas 207 inficētas ūdeļu audzētavas.

Šā gada 4. novembrī Dānijas valdība paziņoja, ka piecās ūdeļu audzētavās un 12 šo audzētavu apkārtnē dzīvojošām personām veiktajos testos atklāti jauni unikāli Covid-19 vīrusa mutāciju varianti. IZM norāda, ka tai nav zināms, vai šie mutāciju varianti rada lielāku risku cilvēkiem nekā zināmais Covid-19 vīruss, tomēr viens no šo mutāciju variantiem ir parādījis samazinātu organisma atbildreakciju.

Atklātais fakts par jauno mutējušo vīrusa variantu varot ietekmēt potenciālo vakcīnu efektivitāti. Pašlaik Dānijas veselības aizsardzības iestādes veic papildu izmeklēšanu šajā jautājumā.

Ministrijā skaidro, ka Eiropas Slimību kontroles centrs, Pasaules Veselības organizācija un Eiropas Komisija ir informēta par konstatētajiem faktiem. Dānijas valdība ir īstenojusi vairākus tālejošus un konkrētus pasākumus, lai mazinātu risku, ko rada inficētās ūdeļu audzētavas, tostarp visu ūdeļu izkaušanu, gan inficētajās audzētavās, gan – piesardzības nolūkā – neinficētajās audzētavās septiņu-astoņu kilometru rādiusā ap inficēto audzētavu.

Tāpat Dānijas valdība ieviesusi vairākus jaunus pasākumus, lai ierobežotu vīrusa izplatību, tostarp ir noteikta visu ūdeļu iznīcināšana valstī. Tika pieņemts lēmums nekavējoties izkaut ūdeles, un 2021.gadā nedrīkstēs atsākt jaunu ūdeļu audzēšanu.

Lai ierobežotu Covid-19 vīrusa infekcijas, sevišķi jaunā vīrusa mutācijas varianta izplatīšanos, valdība lēma noteikt papildu drošības pasākumus, kas nosaka aizliegumu līdz ārkārtas situācijas beigām Latvijā ievest dzīvas ūdeles un neapstrādātas ūdeļu ādas.