Latvijas skolēni ir gudrāki par Lietuvas, bet krietni atpaliek no Igaunijas skolēniem

0 Komentāru
Latvijas skolēni ir gudrāki par Lietuvas, bet krietni atpaliek no Igaunijas skolēniem
FOTO: LETA

Latvija Ekonomiskās sadarbības un attīstības organizācijas (OECD) veidotā skolēnu zināšanu reitingā ierindojas 24.vietā, apsteidzot Lietuvu, bet krietni atpaliekot no Igaunijas. Pirmās piecas vietas reitingā ieņem Āzijas valstis.

Igaunija ziņojumā ieņem augsto 7.vietu pēc 15 gadus vecu skolēnu matemātikas un dabaszinātņu zināšanām, bet Lietuva ierindojas 31.vietā.

Vislabākās zināšanas matemātikā un dabas zinātnēs ir Singapūras skolēniem, kam seko Honkonga, Dienvidkoreja, Taivāna un Japāna.

Ziņojuma pēdējās vietas ieņem Omāna, Maroka, Hondurasa, Dienvidāfrikas Republika un Gana.

OECD publicētais globālais skolēnu zināšanu reitings ir apjomīgākais līdz šim publicētais, apkopojot datus par 76 valstīm un salīdzinot tos ar valsts ekonomiskās izaugsmes potenciālu.

OECD ziņojumā salīdzināti matemātikas un zinātņu pārbaudījumu novērtējumi un aptver daudz plašāku valstu loku nekā OECD “Pisa” testu ziņojumā, kurā apkopoti dati par attīstītajām valstīm.

“Mums pirmo reizi ir patiesi globāls skatījums uz izglītības kvalitāti,” sacīja OECD izglītības jomas direktors Andreass Šleihers.

“Tā mērķis ir gan nabadzīgām, gan bagātām valstīm dot iespēju salīdzināt savu situāciju par pasaules izglītības līderiem, konstatēt to stiprās un vājās vietas un redzēt, kādus ilgtermiņa ekonomikas ieguvumus tās varētu gūt ar izglītības sistēmas uzlabošanu,” norādīja Šleihers.

Singapūras piemērs, kur līdz sešdesmitajiem gadiem valdīja augsts analfabētisma līmenis, apliecina, cik liels progress ir panākams, sacīja Šleihers.

“Ieejot kādā Āzijas klasē, jūs tur atradīsies skolotājus, kas sagaida, ka ikviens skolēns gūs panākumus. [..] Šīs valstis arī ļoti veiksmīgi visgrūtākajām klasēm piesaista vistalantīgākos skolotājus, nodrošinot, lai ikvienam skolēnam būtu pieeja izcilam skolotājam,” norādīja Šleihers.

Ziņojums apliecina ASV skolēnu vājās zināšanas, tām noslīdot zem Eiropas valstīm un pat zem Vjetnamas. Arī Zviedrija zaudē savas pozīcijas, apstiprinot OECD pagājušās nedēļas brīdinājumu, ka tās izglītības sistēmā ir nopietnas problēmas.

Valstu reitings pēc skolēnu matemātikas un dabas zinātņu zināšanām:

 1. Singapūra
 2. Honkonga
 3. Dienvidkoreja
 4. Japāna
 5. Taivāna
 6. Somija
 7. Igaunija
 8. Šveice
 9. Nīderlande
 10. Kanāda
 11. Polija
 12. Vjetnama
 13. Vācija
 14. Austrālija
 15.  Īrija
 16. Beļģija
 17. Jaunzēlande
 18. Slovēnija
 19. Austrija
 20. Lielbritānija
 21. Čehija
 22. Dānija
 23. Francija
 24. Latvija
 25. Norvēģija
 26. Luksemburga
 27. Spānija
 28. Itālija
 29. ASV
 30. Portugāle
 31. Lietuva
0 Komentāru