Latvijas skolās aicina ieviest jaunu priekšmetu – prasmi lasīt un vērtēt medijos rakstīto

1 komentārs

Latvijas skolās būtu jāievieš jauns priekšmets – mediju pratība jeb prasme lasīt – saprast un izvērtēt. To aizvien pārliecinātāk iesaka gan eksperti, gan politiķi. Tāpat arī diskusijas par Brexit jeb Lielbritānijas referendumu esot piemērs tam, cik viegli iespējams apmaldīties mūsdienu informācijas plūdos.

Forums par mediju lietošanas paradumiem Rīgā gluži nejauši iekritis laikā, kad visa pasaule ar dalītu pārsteigumu noraugās uz britiem. Cik Lielbritānijas iedzīvotāji bija informēti, cik – maldināti un cik – spējīgi izvērtēt sava lēmuma sekas. Tas licis citā gaismā paraudzīties uz tādu jēdzienu kā mediju lasītprasme.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Ne velti, piemēram, UNESCO spēju kritiski analizēt informāciju salīdzina ar tikpat pašsaprotamām prasmēm kā rakstīšana vai lasīšana. Demokrātiskā iekārtā, kur vara pieder tautai un vēlēšanās un referendumos izšķiras valsts liktenis, tam ir vitāla nozīme. Diemžēl pieredze rāda, ka cilvēki ir vai nu slinki, vai neizglītoti.

“Bieži mēs uzspiežam ”like”, nemaz nedomājot. Bet tā nevajadzētu būt. Vai esam pārbaudījuši autentiskumu tam, ko izplatām un padodam tālāk? Vai tas ir patiess? Vai tas kaitēs kādam, ja ar to dalīsimies? Vai, galu galā, izplatām propagandu?” norāda UNESCO pārstāvis Eltons Grizls.

Tomēr problēmu ieskicēt ir vieglāk nekā rast risinājumu. Foruma atklāšanā klāt bija arī Saeimas spīkere, kura pati reiz bijusi žurnāliste. Viņa atbalsta UNESCO priekšlikumu, ka spēja analizēt informāciju būtu jāmāca jau skolās. “Tam ir noteikti jābūt skolu programmās. Tas, cik daudz, kādās stundās un tā tālāk, vēl ir atklāts jautājums. Bet sevišķi Brexit liek par to runāt un domāt,” pauda Mūrniece.

Lai gan konkrētu pasākumu šai jomā vēl nav, Mūrniece min, ka mediju lasītprasmi varētu mācīt sociālajās zinībās. Tad nebūtu nepieciešams atsevišķs priekšmets.

 

Video

TOP komentāri

 • Skolnieciņš
  0 0 0

  Skolnieciņš

  Ja bērnībā neiemāca bērnam bailes un bijību no visa, tad viņam var attīstīties kritiskā domāšana un personiskais ego, kuru vairs pat nāve pārmācīt nespēs. Šāda gadijumā var izaugt Skolnieciņš. Var jau Skolnieciņu apmelot un zākāt/saukāt par Kremļa trolli hibrīdkara frontē, bet es esmu latvietis, kas uzauga nabadzibā un protestē pret buržujiem un kalpiem kā tādiem... Lūk, tāpēc skolās jāievieš kompetences, lai samazinātu vardarbību un citādi domājošo skaitu. Pasaulei vajag viegli manipulējamas aitas bez agresijas. Bērni piedzimst mīļi, bet mēdz būt agresīvi un neganti. Tāda ir cilvēka daba. Vai tad pieaugušie ir labāki??? Cieņā, Skolnieciņš © Skolnieciņš 1999-bezgalība ¦~[
  © Lietuvēns
  © Sulīgā Anda

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl