Latvijas skolās aicina ieviest jaunu priekšmetu – prasmi lasīt un vērtēt medijos rakstīto

1 komentārs
Latvijas skolās aicina ieviest jaunu priekšmetu – prasmi lasīt un vērtēt medijos rakstīto
AFP/LETA

Latvijas skolās būtu jāievieš jauns priekšmets – mediju pratība jeb prasme lasīt – saprast un izvērtēt. To aizvien pārliecinātāk iesaka gan eksperti, gan politiķi. Tāpat arī diskusijas par Brexit jeb Lielbritānijas referendumu esot piemērs tam, cik viegli iespējams apmaldīties mūsdienu informācijas plūdos.

Forums par mediju lietošanas paradumiem Rīgā gluži nejauši iekritis laikā, kad visa pasaule ar dalītu pārsteigumu noraugās uz britiem. Cik Lielbritānijas iedzīvotāji bija informēti, cik – maldināti un cik – spējīgi izvērtēt sava lēmuma sekas. Tas licis citā gaismā paraudzīties uz tādu jēdzienu kā mediju lasītprasme.

Ne velti, piemēram, UNESCO spēju kritiski analizēt informāciju salīdzina ar tikpat pašsaprotamām prasmēm kā rakstīšana vai lasīšana. Demokrātiskā iekārtā, kur vara pieder tautai un vēlēšanās un referendumos izšķiras valsts liktenis, tam ir vitāla nozīme. Diemžēl pieredze rāda, ka cilvēki ir vai nu slinki, vai neizglītoti.

“Bieži mēs uzspiežam ”like”, nemaz nedomājot. Bet tā nevajadzētu būt. Vai esam pārbaudījuši autentiskumu tam, ko izplatām un padodam tālāk? Vai tas ir patiess? Vai tas kaitēs kādam, ja ar to dalīsimies? Vai, galu galā, izplatām propagandu?” norāda UNESCO pārstāvis Eltons Grizls.

Tomēr problēmu ieskicēt ir vieglāk nekā rast risinājumu. Foruma atklāšanā klāt bija arī Saeimas spīkere, kura pati reiz bijusi žurnāliste. Viņa atbalsta UNESCO priekšlikumu, ka spēja analizēt informāciju būtu jāmāca jau skolās. “Tam ir noteikti jābūt skolu programmās. Tas, cik daudz, kādās stundās un tā tālāk, vēl ir atklāts jautājums. Bet sevišķi Brexit liek par to runāt un domāt,” pauda Mūrniece.

Lai gan konkrētu pasākumu šai jomā vēl nav, Mūrniece min, ka mediju lasītprasmi varētu mācīt sociālajās zinībās. Tad nebūtu nepieciešams atsevišķs priekšmets.

 

Video

1 komentārs