Latvijas sabiedrība joprojām ir pielaidīga jautājumā par bērnu pēršanu, liecina pētījums

3 komentāri
Latvijas sabiedrība joprojām ir pielaidīga jautājumā par bērnu pēršanu, liecina pētījums
pixabay

Trešdaļa vecāku aptaujās atzinuši, ka savu atvašu audzināšanā izmanto dažādus miesas sodus. Speciālisti akcentē, ka šīs “audzināšanas tradīcijas ir jālauž” un pēršana nekādā veidā bērnu nemāca un nedisciplinē. Gluži pretēji – dara nedrošu un veido par agresīvu cilvēku.

Latvijā likums skaidri un gaiši pasaka, ka nevienā gadījumā vai situācijā nav pieļaujams bērnu fiziski sodīt. Taču sabiedrībā vardarbība pret bērniem joprojām ir plaši izplatīta un attieksme pret to mainās pārāk lēni.

Pirms teju desmit gadiem 40% cilvēku uzskatīja, ka bērna sišana nav pieņemams audzināšanas veids. Tagad šim uzskatam piekrīt puse aptaujāto. Turklāt trešdaļa vecāku Latvijā savu atvašu audzināšanā izmanto dažādus miesas sodus – fiziska sodīšana nenozīmē tikai pēršanu.

Speciālisti norāda, ka bērnu sitēji, visticamāk, paši augot, pieredzējuši šāda veida disciplinēšanu un nezina citus – pozitīvas audzināšanas – veidus. Daudzi vecāki pieraduši savu pozīciju ģimenē noturēt ar varu.

Laila Balode
“CENTRS DARDEDZE” KONSULTĀCIJU DAĻAS VADĪTĀJA

It viss, ko mēs darām apzināti, ar mērķi nodarīt sāpes, un fiziski pieskarties un ietekmēt, tātad tā ir kniebšana, košana, grūstīšana, dedzināšana un vēl lietas, kas varbūt ne tik ļoti sasitās ar fizisku vardarbību, piemēram, ēdiena spiešana vai tieši nedošana, sodīšana ar neēšanu.

Fizisku sodu ietekmē bērni izaug nedroši, nevienam neuzticas un bieži ir agresīvi. Turklāt miesas sodi atstāj ne vien sekas veselībai, bet arī dzīvībai, jo vardarbības upuri daudz biežāk izdara pašnāvības nekā tie bērni, kas nav fiziski sodīti.

Aptaujas dati

Bērna sišana kā audzināšanas metode:

2009. gadā – 39% nekad nevajadzētu

2017. gadā – 49% nekad nevajadzētu

Kādas disciplinēšanas metodes esat izmantojis, lai sodītu savu bērnu?

70% aizliegumus, ierobežojumus

67% kliegšanu, kritizēšanu

32% miesas sodu

10% nekad neesmu sodījis bērnu

 

 

Vai zināt, ka Latvijā bērnu fiziska sodīšana ir aizliegta?

46% – jā

54% – nē

 

 

TOP komentāri

  • Irēna Mežale
  • Daiga Siliņa
    +2 +1 -1

    Daiga Siliņa

    Ja nesaprot,ka runā,ir jauzšauj pa dirsu.... Apnicis veikalā skatīties uz tiem izlaistajiem,niķīgajiem sīkajiem.... vecāki vairs netiek galā ar viņiem. Man pašai nācies kaunināt un izmēdīt tādus,tas darbojas 😎

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl