Latvijas robežsardze un armija dosies palīgā sargāt Baltkrievijas robežu

4 komentāri

No nākamās nedēļas Latvijas-Baltkrievijas robežu pastiprināti uzraudzīt palīdzēs arī armija, jo arī Latvijai jābūt gatavai nelegālo migrantu pieplūdumam no Baltkrievijas, ko Lukašenko režīms pēdējā laikā aktīvi izmanto kā ieroci, strīdoties ar kaimiņiem Rietumos, vēsta TV3 Ziņas.

Latvijas robežsardze un armija gatavojas iespējamām Sīrijas, Irākas un citu valstu bēgļu pieplūdumam no Baltkrievijas puses.

Lai gan nopietni incidenti vēl aizvien nav konstatēti, Baltkrievijas pierobežu stiprina, turp nosūtot dronus un citas tehniskās vienības no visas Latvijas.

Reaģējot uz krasu nelegālo imigrantu plūsmas pieaugumu pāri Baltkrievijas robežai, Lietuvas valdība pagājušajā nedēļā izsludināja valsts mēroga ārkārtējo situāciju. Valstī ieradušies vairāki simti imigrantu, pagājušajā diennaktī vien Lietuvas robežu šķērsoja ap 100 nelegāļu. Tas dara bažīgu Latvijas robežsardzi. Lietuvā imigranti no Irākas, Sīrijas un citām valstīm šķērso zaļo robežu, un sastopoties ar robežsargiem pieprasa patvērumu, un starptautiskās normas liek šo pieprasījumu izskatīt. No 12. jūlija Latvijas-Baltkrievijas pierobežas uzraudzībā iesaistīs arī armiju. Līdz šim nopietnu incidentu nav bijis.

Guntis Pujāts, Valsts robežsardzes priekšnieks

“Kombinējot tehniskos līdzekļus, esmu nosūtījis papildu resursus no Ventspils pārvaldes ar tehnisko elementu, diennakts termokamerām, video kamerām, kā arī dronu sistēmas izmantojam, dažādas klātbūtnes uzraudzības sistēmas, kinologus ar dienesta suņiem.”

Imigranti no Irākas, Sīrijas, Afganistānas un citām valstīm Baltkrievijā nonāk legāli – kā tūristi ar baltkrievu aviokompānijas reisiem. No Minskas iebraucējus ar autobusiem pa taisno aizved uz pierobežu, un, pavisam iespējams, ka arī palīdz šķērsot robežu, nonākot Lietuvā un Polijā. Līdz šim tieši Polijā bijis vislielākais nelegāļu pieplūdums. Taču imigrantus interesē pārtikušākās Eiropas valstis, visbiežāk Vācija. Aleksandrs Lukašenko izteicies, ka atļaus plūst uz Eiropu bēgļu masām no Afganistānas Sīrijas un Irākas. Lukašenko ironiski pieminēja, ka cilvēki ceļā no kara zonām uz silto un komfortablo Eiropu, un Vācijai taču esot nepieciešamas jaunas darba rokas.

Artis Pabriks, aizsardzības ministrs, “Attīstībai/Par!”

“Visas pazīmes liecina, ka migrācija ir valsts sponsorēta, man ļoti grūti iedomāties situāciju, ka valstī, kur pilsoņiem ir aizliegts izbraukt, viņi tiek totāli kontrolēti, pēkšņi simtiem citu valstu migrantu pa valsti klīst un arī var pārkāpt robežu.”

Pabriks sola robežsardzei sniegt visu nepieciešamo atbalstu, bet brīdina, ka var būt gaidāmas provokācijas.

“Migrācijas spiediens sakrīt ar “Zapad” mācībām. Robežpārkāpšana var būt ne tikai saistīta ar trešo valstu migrantiem, starp tiem var slēpties arī citi elementi, jā, bruņotie spēki ir gatavi sniegt spēka atbalstu Iekšlietu ministrijai (IeM), gan ar cilvēkiem, gan tehniku,” teica Pabriks.

Situāciju apgrūtina fakts, ka Latvijas Baltkrievijas robeža faktiski ir zaļā zona, bez žogiem vai tamlīdzīgiem šķēršļiem, kas varētu pamatīgi apgrūtināt imigrantu ienākšanu. Turklāt starptautiskās normas neļauj ar spēku liegt imigrantiem šķērsot robežu.

“Robežizbūves pasākumi pēdējo divu gadu laikā netiek turpināti, tiek ieviesti Valsts kontroles ieteikumi, kā procesu padarīt caurspīdīgāku, atbilstošāku likumu normām, lai nerastos šaubas. Tāpat veicam uzraudzības pasākumus, izmantojam pieejamos tehniskos rīkus, lai robežu apsargātu,” tā Pujāts.

Nelegālās imigrācijas risku mazināšanai uz Latvijas-Baltkrievijas robežas pašmāju robežsargiem devušies palīgā divi Eiropas robežu un krasta apsardzes aģentūras “Frontex” eksperti.

4 komentāri