Latvijas reģionos sācies intensīvākais graudu novākšanas laiks

0 Komentāru

Zemniekiem sākusies graudu ražas kulšanas sezona, un pirmās šā gada kravas sagaidījis arī ”Dobeles dzirnavnieks”. Uzņēmumā stāsta, ka pirmo kravu kvalitātes rādītāji esot ļoti atšķirīgi, taču jau tagad ir skaidrs, ka lielais karstums ietekmējis graudu masu.

Līdz Jāņiem zemnieki bija pilni cerību, ka iesētie graudi būs labi un ražīgi. Tomēr vēlāk sekojošais karstuma periods situāciju izmainīja.

”Vārpās atrodami graudi ir sarāvušies, maziņi. Vai no saules intensitātes, vai sausuma – to viennozīmīgi nevar pateikt, bet graudu tilpummasa noteikti cieš. Šeit var redzēt, ka ir arī tādi pavisam sēnalveidīgi graudi,” stāsta SIA “Agrar Union” valdes priekšsēdētāja Silva Neimestere.

Neatkarīgi no tā zemniece neprognozē pārlieku sliktus ražu apjomus. Lielākie graudu iepircēji gan aplēsuši, ka, ja no ziemas kviešiem sākotnēji esot gaidītas septiņas līdz deviņas tonnas no hektāra, tad ieilgušā karstuma un sausuma dēļ varētu būt vien ap piecām tonnām.

”Dobeles dzirnavniekā” pirmās graudu ražas sāka ienākt pagājušajā nedēļā. Šajā sezonā mērķis ir pieņemt 350 000 tonnu graudu.

Graudu vedēji pie uzņēmuma vārtiem pulcējās jau no agra rīta. Sākotnēji paņem paraugus graudu kvalitātes noteikšanai. Kamēr laboratorijā pārbauda grauda masu, proteīna daudzumu un citus rādītājus, pamatojoties uz ko, vēlāk nosaka arī cenu, šoferi dodas pie bunkuriem.

”Esam uzsākuši ziemas kviešu pieņemšanu, miežu un rapšu. Šobrīd tiešām izskatās, ka mums būs izaicinoša sezona, jo gluži vienkārši visas kultūras nāks vienlaikus. Tas ir pēdējo nedēļu karstuma viļņa dēļ,” stāsta “Dobeles dzirnavnieka” valdes priekšsēdētājs Kristaps Amsils.

Kvalitātes rādītāji pirmajām kravām ir ļoti atšķirīgi, tomēr graudu tilpummasas kritums redzams jau tagad. Ņemot vērā krasās laikapstākļu maiņas citviet pasaulē, graudaugu iepirkšanas cenas šogad esot augstākas.

”Cenas vairāk diktē lielās valstis, un, ja mēs paskatāmies, tad arī pasaulē kopumā šie laikapstākļi ir ļoti dažādi. Tas viss ir rezultējies, ka pagājušās nedēļas laikā kviešiem biržās ir pieaugušas cenas par 8%, kas ir ļoti liels kāpums nedēļas laikā,” stāsta Amsils.

Pabeidzot jaunas infrastruktūras izbūvi, 15% kopējā graudu apjoma ”Dobeles dzirnavnieks” plāno iegādāties no bioloģiskajām saimniecībām. Šis rādītājs ir trīsreiz lielāks nekā pirms trim gadiem.

0 Komentāru