Latvijas Radioteātris svin apaļu jubileju – 90 gadus

Komentāri
Latvijas Radioteātris svin apaļu jubileju – 90 gadus
Latvijas Radioteātris svin 90.dzimšanas dienu. (Foto: Zane Bitere / LETA)

Apaļu jubileju – 90 gadus – svin Latvijas Radioteātris. Tas uzbur sapņus jau kopš 1927. gada un fantāziju pasaulē ievadījis gan lielus, gan mazus. Savu dzimšanas dienu radioteātris nolēmis svinēt ar leģendāru Rūdolfa Blaumaņa lugas radio-iestudējumu.

Tolaik jaunais mākslas žanrs piedzima ar netiešu Rūdolfa Blaumaņa svētību. Pirms 90 gadiem pirmo reizi radio izskanēja speciāli radioteātrim Blaumaņa radīts iestudējums – “Pēc pirmā mītiņa”, un šis žanrs turpina priecēt klausītājus arī mūsdienās, dodot iespēju ikdienas ņirboņā nokļūt sapņu un iztēles pasaulē. “Mēs klausāmies, un mēs izfantazējam, kā tas ir, kāds tas aktieris izskatās, ko viņš šajā brīdī dara, un šī sapņu uzburšana ir tas, kas šodien pat cilvēkiem trūkst nedaudz, un tieši tāpēc mēs esam vajadzīgi,” apaļajā jubilejā pauda Latvijas Radioteātra vadītāja Māra Eglīte.

Daudzus gadu desmitus radio studijās talantu demonstrējuši sava laika slavenākie aktieri, kuri klausītājos emocijas raisa ar radio vienīgā instrumenta palīdzību – balsi.

Gundars Āboliņš

Gundars Āboliņš
aktieris

Ja prasmīgi lieto šo instrumentu – aktieru balsi – un prasmīgi to ieraksta, tad tas uzbur patiešām. Tā ir gleznošana.

Daudziem viena no spilgtākajām atmiņām ir radioteātris bērniem. Aktrise Velta Skurstene ir viena no tām balsīm, bez kuras nevarētu iedomāties bērnu lugas Radioteātrī. Viņa savus pirmos soļus Latvijas Radioteātrī spēra 1957. gadā. “Ziniet, tā bija liela laime, ka mani paņēma radio un ka es drīkstēju šeit ierasties un piedalīties, un tas bija traki jauki, un man ļoti, ļoti patika būt radio un tad, kad mani aicināja, tad es nekad neteicu nē,” atklāj aktrise Velta Skurstene.

Jau ceturto gadu Borisa un Ināras Teterevu fonds finansiāli atbalsta Latvijas Radioteātri un ik gadu, pateicoties šim atbalstam, top pieci līdz seši iestudējumi. Arī šogad Latvijas Radioteātris radīs ne vien jaunus iestudējumus, bet arī organizēs lugu konkursus dramaturgiem. Tuvojoties Latvijas simtgadei, arī Radioteātris tai gatavojas un repertuārā iekļaus Kārļa Skalbes un citu Latvijas klasiķu darbus.

Foto

Lasi vēl