Latvijas pilsētas un novadus aicina pretendēt Eiropas kultūras galvaspilsētas titulam

0 Komentāru

Kultūras ministrija aicina Latvijas pilsētas un novadus pretendēt uz Eiropas kultūras galvaspilsētas 2027. gadā statusu. Kultūras ministrs Nauris Puntulis (NA) sagaida, ka vēlmi šādu titulu iegūt izrādīs daudzas Latvijas pilsētas.

Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu valstis iegūst pēc īpaša kalendāra. Tas paredz, ka 2027. gadā šāds gods būs vienai Latvijas un vienai Portugāles pilsētai. Kurām tieši? To noteiks konkursa kārtībā.

Otrdien, 4. augustā, Kultūras ministrija izsludināja priekšatlasi Latvijas pretendentiem. Pieteikumus pašvaldības varēs gatavot gandrīz gadu – līdz 2021. gada jūnijam. Tad tos izskatīs 12 cilvēku žūrija, kuras sastāvā būs tikai divi Latvijas pārstāvji. Pretendenti tiks vērtēti pēc stingriem kritērijiem.

“Viens no būtiskākajiem arī Eiropas Padomes izvirzītajiem kritērijiem ir tas, kāds ir šī Eiropas kultūras galvaspilsētas titula un šo darbu, kas ir ietverti programmas ietvaros, ieguldījums pilsētas vai novada ilgtermiņa stratēģijā. Jo būtiski, lai šie izstrādātie kultūras pasākumi būtu ilgtspējīgi,” skaidro Kultūras ministrijas valsts sekretāre Dace Vilsone.

Kultūras pasākumu programmai nepieciešams stiprināt tieši vietējo kultūras kopienu, kura pasākumos ir arī jāiesaista. Taču vienlaikus pasākumiem jābūt saistītiem ar Eiropas kultūras daudzveidību.

Pirms sešiem gadiem Eiropas kultūras galvaspilsētas statuss Rīgai un pasākumu programma trīs gadu garumā izmaksāja 27 miljonus eiro. Pirmdien Kultūras ministrija norādīja, – arī nākamajai kultūras galvaspilsētai jārēķinās ar līdzīgām izmaksām, ja vien nav plānoti arī lieli infrastruktūras projekti.

“Tas ir ieskatam, lai pilsētas, domājot par kandidēšu Eiropas kultūras galvaspilsētas statusam, varētu izvērtēt savas spējas, savu ambīciju un savu kapacitāti,” norāda Vilsone.

Savukārt kultūras ministrs ir pārliecināts, ka Latvijā ir daudz pilsētu ar atbilstošām ambīcijām, lai kandidētu uz šo statusu.

“Man šķiet, ka Latvijā ir ļoti daudz pilsētu, kuras varētu godam pretendēt uz šo statusu un godam paveikt šo lielo uzdevumu, un izmantot šo lielo iespēju. Ikviens liels rezultāts sākas ar lielu mērķi. Un es esmu pārliecināts, ka Latvijas pilsētām šādu lielu mērķu un ambīciju patiešām netrūkst,” saka Puntulis.

Patlaban vēlmi izvirzīt savu kandidatūru uz Eiropas kultūras galvaspilsētas statusu ir izrādījušas Cēsis un Liepāja.

0 Komentāru