Latvijas pētnieki: Svalbārā kopumā ir ļoti daudz ledāju, taču detalizēta informācija ir ne par tik daudziem

0 Komentāru

Latvijas Universitātes ģeologu un pētnieku komanda nupat atgriezusies no Svālbaras arhipelāga, kur turpināja pētīt Arktikas ledājus, kuru Svalbārā kopumā ir ļoti daudz, taču ne par tik daudziem ir detalizēta informācija, vēsta “900 sekundes”.

“900 sekunžu” studijā viesojas ģeoloģijas doktors, asociētais profesors Kristaps Lamsters un ģeoloģijas doktors, docents Jānis Karušs, kuri ir no Latvijas Universitātes (LU) Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes (ĢZZF).

Pētnieki stāsta, – šī bija otrā ekspedīcija uz Svalbāru, un tas bija turpinājums pirmajai ekspedīcijai, kurā tika veikti pirmreizēji mērījumi vienai no ekspedīcijām, kas atrodas tuvumā Polijas bāzēm. Otrajā ekspedīcijā atkārtoti uzmērīta ledāju virsma, izmantojot bezpilota lidaparātu. Pēcāk būs iespējams novērtēt, cik daudz ledājs būs izmainījies divu gadu laikā. Lai šos secinājumus izdarītu, būs vajadzīgs, iespējams, nedaudz vairāk par pusgadu.

“Protams, bija arī jauni mērķi, turpinājām izpēti pa šiem gadiem. Devāmies jau uz nākamo ledāju un veicām šādus pirmreizējus jau nākamajam ledājam, tad, visticamāk, pēc kādiem gadiem trim līdz četriem mēs tur atgriezīsimies un tad varēsim kaut ko vairāk pateikt par lielāku ledus kopumā nekā tiki vienu ledāju,” apliecināja viens no pētniekiem.

Eksperti norāda – atgriežoties vietā, kur pētnieki bijuši pirms diviem gadiem, redzams, ka ledāju mala ir ne tikai atkāpusies, bet pati ledāju virsma ir nozīmīgi sarukusi, iesēdusies. Uzkāpjot ledājā augstākajā vietā, ir tāds kā bļodveidīgs paplašinājums, tā saucamais ledāja cirks, un tā saucamā bļoda bija daudz dziļāka nekā iepriekšējā gadā. Otras būtiskākās izmaiņas, ko varēja pamanīt, bija tā saucamie uzledojumi. Ledāju priekšā ziemas laikā izplūst pārdzesēti ūdeņi, sasalst un veidojas apgabals ar plānām ledus kārtiņām. Šogad šādi uzledojumi nav izveidojušies ārkārtīgi siltās vasaras dēļ, kas izriet no klimatiskajām pārmaiņām.

Pētnieki stāsta, ka politermālie ledāji, kuros ir gan silts, gan auksts ūdens, nav nemaz tik plaši apzināti. Bet Svalbārā kopumā ir ļoti daudz ledāji, taču nav tik daudz ledāju ar detalizētu informāciju par tiem. Ir informācija par pāris ledājiem, no kuriem tiek iegūta informācija par visu ledāju grupu. Katru gadu ledus virsma pazeminās, kas ietekmē Arktikas ekosistēmu, kas ir jutīga pret klimata pārmaiņām.

Lasi vēl: Uz Arktiku pētīt klimatu dodas vēsturē lielākā polārā ekspedīcija

0 Komentāru