25 komentāri

Izrādās, vairāk nekā desmit gadus Latvijas valsts faktiski pretlikumīgi sniegusi neadekvāti lielu atbalstu dažādiem elektrības ražotajiem, par ko beigās bija spiesti pārmaksāt patērētāji. Līdz ar to jau ilgstoši Latvijas iedzīvotāji pārmaksājuši par elektroenerģiju, vēsta TV3 Ziņas.

Lai varētu samazināt lielos elektrības rēķinus valsts lielākajiem ražotājiem, Ekonomikas ministrija pirms kāda laika vērsās Eiropas Komisijā ar lūgumu tiem sniegt īpašu atbalstu, samazinot obligātā iepirkuma komponenti jeb OIK. Kad Briseles ierēdņi sāka analizēt, kāpēc Latvijā elektrība ir tik dārga, salīdzinot ar citām Ziemeļvalstīm, gaismā nāca šis ilgstoši pieļautais pārkāpums.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Latvijā elektrības cenas ir augstākās Ziemeļvalstu reģionā, lai gan jau ilgāku laiku esam savienoti ar to brīvā tirgū. Iemesls ir dāsnais atbalsts dažādiem atjaunojamās enerģijas ražotājiem un gāzes koģenerācijai, tostarp lielajām Latvenergo TEC.

Atbalstu caur tā dēvēto OIK sniedz ikviens elektrības patērētājs, kurš maksā ikmēneša rēķinu, tostarp arī lielie ražotāji, kuri strauji zaudē konkurētspēju.

Ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens kā piemēru min Valmieras Stikla šķiedru, kas atvērusi ražotnes vairākas valstīs, piemēram, ASV, un viens no galvenajiem iemesliem ir zemākas elektrības jeb ražošanas izmaksas.

Lai varētu OIK samazināt vairākām rūpnīcām, tostarp finanšu problēmu māktajam Liepājas Metalurgam, Ekonomikas ministrija vērsās Eiropas Komisijā ar lūgumu atļaut to darīt. Taču Briseles ierēdņi tā vietā sākuši skaidrot, kāpēc Latvijā elektrība ir tik dārga. Izrādījās, ka gadiem Latvijas valsts faktiski pretlikumīgi sniegusi neadekvāti lielu atbalstu dažādiem elektrības ražotajiem, par ko beigās pārmaksājuši patērētāji.

Arvils Ašeradens, ekonomikas ministrs:

Kad valdība atbalsta uzņēmējdarbību, vienmēr mēs to izrunājam ar attiecīgiem ierēdņiem Latvijā, kas par to atbild. Viņi dod savu pozīciju, un tad notiek saskaņošana Eiropas Komisijā. Šeit tas nav bijis saskaņots. Tas jau turpinās vairāk nekā 15 gadus, un man nav izskaidrojuma, kādēļ tas nav noticis.

Kamēr valsts klusējot noskatījās, daudzi izmanīgi uzņēmēji iedzīvojās. Piemēram, Andra Šķēles ģimenei pastarpināti piederošais Vēja parks pērn, apgrozot nepilnus 5 miljonus eiro, nopelnīja vairāk nekā miljonu eiro.

Ašeradens sola līdz nākamajam gadam nesamērīgas peļņas iespējas izskaust. Zaļo elektrību vairs nepirks par fiksētu tarifu, kas atsevišķiem enerģijas veidiem tirgus cenu pārsniedz pat par 300%, bet gan ņemot vērā katra ražotāja peļņas rādītājus.

Arvils Ašeradens:
No nākamā gada viņiem katram būs noteikts specifisks tarifs, izejot no viņa situācijas. Ar noteikumu, ka viņa peļņa nepārsniegs 9%. Ir vairāki simti šo ražotāju, viņiem būs jāiesniedz savi dokumenti, deklarācijas.

Video

TOP komentāri

 • Ivo
  +11 +11 0

  Ivo

  Lūdzu Latvenergo atmaksāt nelikumīgi iekasēto iedzīvotāju un uzņēmumu naudu!
 • Viedoklis
  +11 +11 0

  Viedoklis

  Nevis jāturpina pārpumpēt valsts iedzīvotāju naudu izmanīgajiem darboņiem, bet gan jāiesēdina cietumā šie izmanīgie darboņi, kuri, būdami valsts amatos, izplānoja miljoniem lielas valsts izlaupīšanas un tās realizēja. Vai tad likumdošanā nav paredzēti sodi par izplānotu valsts aplaupīšanu lielā mērogā? Visiem šiem vēja parkiem vajadzētu būt konfiscētiem par labu izlaupītajai valstij.
 • Smieklīgi
  +10 +10 0

  Smieklīgi

  Latvijas iedzīvotājiem fakts, ka viņi stipri pārmaksā, nav nekāds jaunums. Tikai- kam tu sūdzēsies ?

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā!

Ar riteni uz darbu. Arī ziemā! 1

Vai Latvija varētu kļūt par velo zemi līdzīgi kā Nīderlande? Vai pie mums maz iespējams braukt ar riteni visu gadu? Un kā komfortabli ierasties savā birojā, ja esi minies uz darbu ar riteni ziemā?

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

Interesantākās 2018. gada grima tendences, ko Tu vari izmēģināt jau šodien!

2018. gads make-up pasaulē mirdz vēl spožāk nekā iepriekšējais. Tendenču virsotnēs gozējas metālisks spīdums, gliteri un pat uz ādas uzlīmējami akmentiņi, ļaujot mums uzmirdzēt kā dārgakmeņiem. Ja ar mirdzumu un spīdumu jau esam pazīstamas kopš pagājušā gada, tad viena toņa acu ēnas, izteikti kuplas skropstas un citas aktuālākās tendences vēl jāiepazīst. Esi gatava jauniem skaistuma piedzīvojumiem? Iepazīsties ar 10 interesantākajām grima tendencēm šajā gadā!

Lasi vēl