Latvijas oficiālajās peldvietās ūdens kvalitāte ir vērtējama kā laba

0 Komentāru

Pēdējo pārbaužu dati liecina, ka visās 57 Latvijas oficiālajās peldvietās ūdens kvalitāte ir laba un var droši peldēties, vēsta TV3 ziņu raidījums “900 sekundes”.

Pašlaik Latvijā ir 57 oficiālas peldvietas. Reizi mēnesī no visām ņem ūdens paraugus, tos analizējot, Veselības inspekcija veido ilglaicīgas kvalitātes vērtējumus riska faktoru prognozi.

Veselības inspekcijas Vides veselības nodaļas vadītājs Normunds Kadiķis

“Tie ir epizodiski riska faktori, kas saistīti ar meteoroloģiskiem apstākļiem. Viena lieta ir tāda, ka, uznākot lietusgāzei, šo piesārņojumu var ieskalot no sauszemes teritorijas, tad būtībā mēs runājam par fekālo piesārņojumu, kuru ar mikrobioloģiskiem indikatoriem mēs arī konstatējam.”

Vēl viens piesārņojuma veids ir aktuāls visā Eiropā klimata izmaiņu dēļ. Kļuva siltāks, un tagad Latvijas ūdeņos ir sastopami agrāk nebijuši parazīti.

“Tā ir tā saucamā peldētāju nieze. Un šeit pie vainas ir tāds maziņš, ar neapbruņotu aci nesaskatāms parazītisko tārpu kāpurs, kas šajā ūdenī var atrasties. Šie kāpuri tad, kad peldētājs iznāk ārā, ja šie kāpuri ir ūdenī, viņi vienkārši, ādai žūstot, mēģina ieurbties ādā. To tie nevar izdarīt, bet var radīt diezgan smagas alerģiskas reakcijas,” skaidro Kadiķis.

Pēdējos paraugos nekas tāds nav atklāts. Visas 57 oficiālās peldvietas Latvijā ir atzītas par drošām.

Ūdens kvalitāte ir viens no kritērijiem – to ilgstoši analizējot, peldvietai piešķir zilo karogu. Piemēram, Vecāķos tas plīvo jau 4. sezonu pēc kārtas. Bet pēc tam uz kādu laiku to atņēma tieši ūdens kvalitātes dēļ.

Pagājušā nedēļa zilais karogs tika pacelts arī Vakarbuļļu peldvietā, kur tas plīvo jau 14 gadus. Kopumā galvaspilsētā ir septiņas oficiālās peldvietas, bet glābēju posteņi ierīkoti deviņās. Visās tajās, kā arī vēl virknē populāru neoficiālu peldvietu, piemēram, Juglas ezerā Berģu apkaimē, Dambja purva ezerā, papildus ūdens kvalitātes pārbaudes vairākas reizes sezonā veic pašvaldība.

Rīgas domes Mājokļu un vides departamenta direktora pienākumu izpildītājs Edijs Pelšs

“Faktiski tas mums palīdz perspektīvā arī plānot jaunu peldvietu izveidi, ja gadījumā tur ilgstošākā periodā ir labas ūdens analīzes, tas jau liecina arī to, ka ir vērts apdomāt un arī deputātiem prasīt finansējumu. Oficiālo peldvietu noteikti būtu nepieciešams perspektīvā ierīkot tur, kur šobrīd ir glābšanas postenis, bet tā nav oficiāla peldvieta – Ķīpsalas peldvietā, arī Bolderājas karjerā.”

Kopumā Latvijā ir apmēram 158 neoficiālas peldvietas. Papildu ūdens paraugus tajās ņem gandrīz visas pašvaldības. Aktuālie pārbaužu rezultātu dati ir pieejami Veselības inspekcijas mājaslapā.

0 Komentāru