Latvijas Nacionālajā bibliotēkā noslēgušies lielie lasīšanas svētki

0 Komentāru
Latvijas Nacionālajā bibliotēkā noslēgušies lielie lasīšanas svētki
Foto: LETA

Ar apbalvošanas ceremoniju Latvijas Nacionālajā bibliotēkā noslēdzies ikgadējais grāmatu lasīšanas un vērtēšanas maratons. Šogad bērnu, jauniešu un vecāku žūrijas laurus plūca neparasti daudz pašmāju autoru darbu. 

Ilustratores Māras Viškas, rakstnieka Ulda Daugaviņa un pavāra Mārtiņa Sirmā debijas kopdarbs ”Baltais lācis: pasaku pāvārgrāmata bērniem” rosinājusi īstus literārus un gastronomisku priekus daudzās bibliotēkās un skolās.

“Šī ideja radās jau sen. Ar to ka bērniem nepatīk visādi veselīgi ēdieni vai kaut kas tāds. Viņiem ir jāizdomā kaut kāds stāsts ir. Lai viņiem ieinteresētu to ēdienu pagaršot un ēst. Un tā pamazām es izdomāju ka varētu sasaistīt šo stāstu ar kulināriju, ar receptēm,” stāsta ilustratore Māra Viška.

“Jāraksta ir brīvi un aizraujoši, tā lai ir interesanti, lai pāršķirt lappusi nākamo, un lai gribās pagatavot tās receptes,” norāda rakstnieks Uldis Daugaviņš.

Pirmie jaunās receptes novērtēja autoru bērni. Sofijai visvairāk patīk “Pavāra varavīksne”. Receptē norādītos ingredientus gan meitene bieži vien papildina ar krāsainām konfektēm.

“Baltā lāča” pavāru grāmata ieguva otro labāko vērtējumu vecuma kategorijā no deviņiem līdz 11 gadiem. Kopumā 28 grāmatu vērtēšanā piedalījās vairāk kā 20 000 cilvēku. Lielākā daļa no grāmatu ekspertiem ir bērni. Žūrijas dalībnieku vecums sākas no pieciem gadiem un beidzās ar bezgala apzīmējumu 15+. Katram ekspertam bija jāizlasa vismaz sešas grāmatas. Vērtēšanas kritēriji – individuāli.

Katram vecuma posmam ir savi saturiskie favorīti. “Maziem bērniem patīk pasakas, bilžu grāmatas. Pusaudžiem – jaunākajā pusaudžu vecumā patīk atraktīvi notikumi, priekpilns un humoristisks skolas dzīves atainojums, savukārt jauniešiem patīk problēmu literatūra, kur viņi var identificēties ar šiem grāmatu varoņiem un var arī gūt teiksim tādu skaidrību un arī priekšstatu, kā tas ir,” lasīšanas tendences ieskicē LNB Bērnu literatūras centra vadītāja Silvija Tretjakova.

Lasīšanas veicināšanas programma Latvijā norisinās jau 17 gadus. Vērtēšanas maratonā tiek iekļautas tikko izdotas Latvijā grāmatas latviešu valodā. Un šogad vecuma grupā 5+ pirmo vietu ieguva bilžu grāmata “Puika, kas zīmēja kaķus”, skolēnu 9+ favorīts ir Žaumes Kuponsa “Uzrodas Flata kungs!”, kategorijā 11+ uzverēja Māris Rungulis ar “Pastaigu mirušo pilsētā: Pārupes spoku stāsti”, 15+ vecumā par labāko atzīta Zoji Sagas “Meitene tīmeklī”, bet vecāku vērtējumā labākā ir Frēdrika Bakmana grāmata “Omce sūta sveicienus un atvainojas”.

0 Komentāru