Latvijas Mākslas akadēmija svin simtgadi

0 Komentāru
Latvijas Mākslas akadēmija svin simtgadi
OKSANA DŽADANA, F64

Kad nosvinēta valsts simtgade, apaļās jubilejas turpina svinēt daudzas iestādes un organizācijas, kas dibinātas līdz ar Latvijas valsti.

Jau gadsimtu latviešu māksliniekiem ir iespēja dzimtenē apgūt mākslu augstākajā līmenī, – tik ilgi pastāv Latvijas Mākslas akadēmija. Savus svētkus augstskola svinīgi atzīmē, taču vienlaikus jau raugās nākotnē – nosprausts mērķis iekļūt pasaules labāko mākslas augstskolu simtniekā.

Latvijas Mākslas akadēmija dibināta laikā, kad veidojās valsts – to 1919. gada 20. augustā dibināja viens no pirmajiem latviešu profesionālajiem gleznotājiem Vilhelms Purvītis, bet studiju darbs sākās divus gadu vēlāk. Pirmo reizi latviešu māksliniekiem bija iespēja iegūt augstāko izglītību mākslā savā dzimtenē. Arī kara un okupācijas laikā, neraugoties uz grūtībām, akadēmijā turpināja slīpēt talantus. Arī pēc simts gadiem tā ir vienīgā mākslas izglītības augstskola Latvijā.

“Mākslas akadēmija ir nozīmīga ar to, ka tā ir nacionāla mākslas skola, ar ko nevar lielīties visas valstis. Vērtīga ar to, ka saglabāta vizuālās mākslas, Vakareiropas tradīcija, kas ir apvienota ar jaunām vēsmām. Esam atpakaļ Rietumeiropas kultūras apritē,” norāda gleznotājs Kaspars Zariņš.

Savukārt tēlnieks Aigars Bikše pauž: “Latvijas Mākslas akadēmija gadu gadiem ir veidojusi telpu latviskajai identitātei, tajā pašā laikā esot pasaules daļa. Tas ir grūtākais, kas ir māksliniekiem, – risināt attiecības starp iekšējo lokālo un pasaules cilvēka sajūtu.”

Ar akadēmijas devīzi “Ne dienu bez līnijas” sākušās jubilejas svinības. Rīta pusē mācībspēki un bijušie un esošie studenti nolika ziedus pie Brīvības pieminekļa. Par godu nozīmīgajai gadskārtai tapusi akadēmijas gadsimta atspoguļojoša grāmata, kuru veidojuši 100 absolventi – pārstāvētas dažādas paaudzes un mākslas žanri.

“Izlozēja katrs savu gadu. Absolūtā radošā brīvībā radīja, kā viņi uztver izgājušo laiku. Šie darbi tika ievietoti akadēmijas interjerā. Skatītājam ir saistoši redzēt akadēmijas unikālo interjeru, kas ne vienmēr ir sterils, kurā ir kalti, krāsnis, asinis arī, forma un līnija,” bilst Latvijas Mākslas akadēmijas rektors Kristaps Zariņš.

Akadēmija kaldina nākamās simtgades plānus. Būtiskākais no tiem ir iekļūt starp TOP 100 mākslas augstskolām.

“Ne velti šīs skolas konkurē globāli. Atšķirībā no citām profesijām māksla ir kontroversāla. Jāskatās, ko dara pasaules mākslas akadēmijas un jāmēģina viņiem izgriezt pogas. Tā uzvara ir tāda, ka mēs šogad uzvarējām Eiropas Komisijas konkursā, kas nozīmē, ka kopā ar Budapeštas, Drēzdenes, Romas mākslas akadēmijām strādāsim pie kopīgas mācību programmas. Tas nozīmē, ka mākslinieki dosies apmaiņā, rīkos izstādes,” stāsta Latvijas Mākslas akadēmijas prorektors Andris Vītoliņš.

Svinības ar jautru balli turpināsies otrdienas vakarā akadēmijas dārzā.

0 Komentāru