10 komentāri

“Latvijas lepnuma” balvas saņēmējs nominācijā “Cilvēks cilvēkam” Normunds Smiltnieks ir vienīgais cilvēk Latvijā, kurš cilvēkiem ar kustību traucējumiem palīdz apgūt auto vadīšanu un iegūt autovadītāja apliecību.

Normunds iegulda ļoti daudz darba šajā jomā – gan autovadītāju apmācībā, gan auto pielāgošanā. Pēc paša aplēsēm, viņš palīdzējis iegūt autovadītāja apliecību vismaz 1000 cilvēkiem.

“Vienmēr, lai kaut kur nokļūtu, man ir jāprasa, lai mani aizved. Tiesības – tā ir brīvība, tā ir iespēja doties, kur tu vēlies, neatkarīgi no neviena cita,” saka Normunda skolniece Sanija Smildziņa.

Normunds Smiltnieks par instruktoru strādā 25 gadus, bet tikai pēdējos septiņus gadus braukt māca tieši cilvēkiem ar kustību traucējumiem. Tā sanācis nejauši. Īsu brīdi bija palicis bez darba un tolaik instruktoru vajadzēja Sociālās integrācijas valsts aģentūrā. Pat nenojauta, kā tas ietekmēs paša skatu uz dzīvi. Šī ir vienīgā vieta Latvijā, kur cilvēkus ar kustību traucējumiem apmāca vadīt automašīnu, un Normunds ir vienīgais instruktors.

Sociālās integrācijas valsts aģentūra atrodas Jūrmalā, autoskolas ir viens no veidiem, kā cilvēkiem šeit palīdz atgriezties dzīvē. Tepat māca teoriju un pielāgo auto. Divu vienādu aparātu nav, – kādam neklausa roka, kādam kāja, katram jāizgatavo savs palīgrīks. Normunds procesu uzrauga un saka: “Jābūt īstam izgudrotājam!”

Apmācāmo gribasspēks ir tieši tas, kas dzen uz priekšu pašu Normundu.

Tiesības – tik šķietami sadzīviska lieta, bet cilvēkiem ar kustību traucējumiem tas var iedot dzīvei pilnīgi citu jēgu.

Normunda skolnieks Andis kopš vasaras beigām atkal sēž pie stūres, lai gan pirms 17 gadiem tieši tur palika bez spējas staigāt. Andim automašīnas vadīšana šobrīd ļauj izbraukāt uz diska mešanas treniņiem, bet nākotnē tā ir cerība tikt pie darba. Tieši Normunda cilvēcību un mieru viņš apmācībās novērtēja visvairāk.

Vēl šoruden Normunds palīdzēja iegūt autovadītāja apliecību Aleksandram Ronim no filmas “Sarauj, Just!” un riteņbastekbolistam Kārlim Podniekam.

Par projektu

”Latvijas Lepnums” ir 2004. gadā aizsākts kanāla ”TV3” (SIA All Media Latvia) sociālās atbildības projekts, kas jau vairāk nekā 16 gadu garumā ”Latvijas Lepnuma” godināšanas ceremonijā apbalvo līdzcilvēkus, kuri ar pašaizliedzīgu, nesavtīgu rīcību un iedvesmojošu darbu ir padarījuši Latviju labāku, veicinot pozitīvas pārmaiņas, vairojot iejūtību, iekļaušanu, uzlabojot cilvēku savstarpējās attiecības un sabiedrības domu.