2 komentāri

“Latvijas lepnuma” balvas saņēmēja nominācijā “Labā sirds” Ilze Veilande ir Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas (BKUS) diabēta aprūpes māsa, kura teju desmit gadus māca mazu bērnu vecākus un pusaudžus, kā kontrolēt šo neārstējamo kaiti.

“Diabēts bērnam ir 24 stundas diennaktī, septiņas dienas nedēļā, gadu garumā… Un viņu vecākiem tieši tāpat. Kad diabēts ienāk ģimenē, tad visa ģimene ir iesaistīta slimības aprūpē,” saka Ilze.

Ko nozīmē dzīve ar šo diagnozi, Ilze zina vistiešākajā nozīmē. Piecpadsmit gadu vecumā viņai atklāja pirmā tipa cukura diabētu. “Šoks tas ir jebkurai ģimenei, dzīve izmainās pilnībā, ir jāšpricē, jāmēra cukura līmenis, tu nevari ēst visu, ko vēlies,” bilst Ilze.

Ilze ne tikai palīdz pacientiem kā diabēta aprūpes māsa, bet arī atver savu sirdi un iesaka, kā ar šo diagnozi dzīvot.

“Es nekad savu slimību nevienam neuzspiežu, speciāli nereklamēju, bet es nekad to arī neslēpju. Ir situācijas, kad es jūtu, – man to vajag pateikt,” saka Ilze. Sevišķi sarunās ar mammām, kuras uztraucas par savu meitu nākotni. “Vai viņām varēs būt bērni. Kopš mēs slimību mākam kontrolēt un saprotam šos procesus, ir iespējama veiksmīga grūtniecība un veseli bērni…, kā tas ir man,” skaidro Ilze.

“Man ir ļoti paveicies, ka es varu darīt darbu, kas man ļoti patīk,” bilst Ilze un saka paldies Bērnu slimnīcas kolēģiem, ar kuriem dienu dienā sanāk strādāt kopā.

Ārpus slimnīcas sienām Ilze dzied korī, darina rokdarbus un mācās franču valodu. Taču hobijus izkonkurē ar cukura diabētu saistītās aktivitātes – vai tā būtu dalība konferencēs un semināros, vai vecāku konsultēšanas attālināti.

Par projektu

”Latvijas Lepnums” ir 2004. gadā aizsākts kanāla ”TV3” (SIA All Media Latvia) sociālās atbildības projekts, kas jau vairāk nekā 16 gadu garumā ”Latvijas Lepnuma” godināšanas ceremonijā apbalvo līdzcilvēkus, kuri ar pašaizliedzīgu, nesavtīgu rīcību un iedvesmojošu darbu ir padarījuši Latviju labāku, veicinot pozitīvas pārmaiņas, vairojot iejūtību, iekļaušanu, uzlabojot cilvēku savstarpējās attiecības un sabiedrības domu.