Pievienot komentāru

“Latvijas Lepnums” nominācijā “Atbalsts līdzcilvēkiem” šogad balvu saņēmis Edijs Pipars no Rīgas, kurš ir organizācijas “Palīdzēsim viens otram” dibinātājs un vadītājs.

Edijs Pipars, balvas “Latvijas Lepnuma” nominācijā “Atbalsts līdzcilvēkiem” saņēmējs

“Pirms astoņiem gadiem es nebiju plānojis izveidot šāda veida organizāciju, es vispār nedomāju, ka es iesaistīšos labdarībā. Domāju, ka varētu vienkārši spontāni atbalstīt kādu nelaimē nonākušo, un tas arī tā notika. Tad es atbalstīju vienu, tad pienāca otrais, trešais, ceturtais un tā ķēdīte beigās aizgāja. Tad es nolēmu izveidot organizāciju, grupu, kurā apkopjam palīgā saucienus.”

Biedrība visā Latvijā palīdz grūtībās nonākušiem cilvēkiem, sniedzot materiālo atbalstu, aprūpi, konsultācijas juridisko jautājumu risināšanā, kā arī cita veida palīdzību, kas grūtībās nonākušam cilvēkam var būt izšķiroša. Edijs aktīvi iesaistās biedrības darbā, ar savu enerģiju un vēlmi palīdzēt ir motivējis iesaistīties labdarībā arī daudzus citus.

No sākuma viņi grupā bijuši četri līdz pieci cilvēki, pēcāk organizācijā esošo skaits palielinājies līdz desmit, vēlāk jau audzis līdz 1oo, atminas Edijs. Tagad organizācijai esot jau 43 000 sekotāju. Tagad jau visiem iesaistītajiem ir spēja operatīvi reaģēt uz palīdzības saucieniem un aizgādāt cilvēkiem tik nepieciešamās lietas tā, lai, piemēram, pārtiku nav jāgaida vairākas stundas vai dienas. “Es uz šīm lietām skatos kā uz risinājumu, mēs varam palīdzēt cilvēkiem atsperties,” stāsta Edijs.

Edijs atzīst – viņš ir cilvēks ar emocijām, bez tām viņš nespējot, jo ikdiena un tas, ko viņš dara, esot ļoti morāli smagi. Vide, kurā ikdienā viņam nākas uzturēties, ir diezgan nomācoša. Palīdz sporta zāles apmeklēšana, kas dziedina un atgriež atpakaļ enerģiju. Savā ziņā viņš piekrīt, ka smagumu cilāšana ir kaut kādā ziņā sevis mocīšana, bet viņš sliecas domāt, ka caur sāpēm sevi kaut kādā veidā dziedina.

Pats nācis no nelabvēlīgas ģimenes neuzskata, ka tas padara cilvēku sliktāku par citiem. Tāpat kopā ar pārējiem bērniem cēlies, gājis uz skolu, lai gan regulāri mājās neesot bijis pārtikas. Dažkārt mamma esot dabūjusi kaut ko ēdamu bērniem. “Es atceros vienu rītu, kad mēs visi bijām piecēlušies uz skolu, mamma sēž galda galā, mēs visi mazie – galdam apkārt, uz visiem ir sadalīta tā viena maizes šķēle un mēs vaicājam: “mammu, tu neēdīsi?”. Bet mamma saka, ka jau paēdusi un smaida. Paliekot vecākam, tu saproti, ka viņa nemaz neēda, deva mums to visu, lai mēs būtu paēduši,” viņš atminas.

Dažkārt ir grūti apzināties, ka lieliskiem cilvēkiem liktenis lēmis grūtībām pilnu dzīvesgājumu, stāsta Edijs.

Zane stāsta, ja Edijs grūtā brīdī nebūtu palīdzējis, viņa būtu zaudējusi dzīvokli, bet viņas trīs bērni būtu nonākuši bērnunamā, bet pati – uz ielas.

“Ar latviešiem kaut kas nav kārtībā, ka mēs dzīvojam savā burbulī un negribam redzēt, kas apkārt notiek. Un dažkārt cilvēkiem, kas ir iesaistījušies palīdzības nodrošināšanā, iestājas kultūršoks – kā, tas notiek pie mums Latvijā? Un tad saproti, ka kaut kas nav kārtībā,” novērojis Edijs, kurš pārliecinājies – bieži cilvēki nemaz neaizdomājas par grūtībās nonākušajiem līdzcilvēkiem tepat blakus. Viņš tic, ka atbalsts līdzcilvēkiem spēj padarīt Latviju labāku.

Edijam “Latvijas Lepnuma” balvu pasniedza Zane un Mārtiņš Arāji no Liepājas. Zane stāsta, ka atceros Edija paveiktā pirmsākumus, kuros viņš traucās palīgā grūtībās nonākušajām ģimenēm. Toreiz viņa domājusi, ka viņiem palīdzību nevajadzēs, taču tad saslima dēls Mārtiņš, slimība progresēja un viņam bija nepieciešama palīdzība Vācijā. Pašiem tādas naudas nebija, tāpēc Zane uzrunāja Ediju, lai gan zināja, ka tolaik viņš organizācijā strādāja ar mazākiem projektiem. Taču Edijs palīdzēja piesaistīt tik nepieciešamos līdzekļus operācijas izmaksas, par ko viņam un viņa komandai Zane un Mārtiņš pateicas, jo tādjādi zēns var iet un skriet pats ar savām kājām.

“Kad izaugšu gribu, lai mana sirds ir tikpat liela kā Tava. Paldies, Edij, par to, ko dari,” pateicās Mārtiņš Arājs.

Par projektu

”Latvijas Lepnums” ir 2004. gadā aizsākts kanāla ”TV3” (SIA All Media Latvia) sociālās atbildības projekts, kas jau vairāk nekā 16 gadu garumā ”Latvijas Lepnuma” godināšanas ceremonijā apbalvo līdzcilvēkus, kuri ar pašaizliedzīgu, nesavtīgu rīcību un iedvesmojošu darbu ir padarījuši Latviju labāku, veicinot pozitīvas pārmaiņas, vairojot iejūtību, iekļaušanu, uzlabojot cilvēku savstarpējās attiecības un sabiedrības domu.