Pievienot komentāru

2022.gada marta otrajā nedēļā Latvijā norisināsies otrā Bērnu mentālās veselības nedēļa, intervijā “Skaties.lv” sacīja “Latvijas Lepnuma” nominācijā “Cilvēks cilvēkam” balvu ieguvusī Iveta Parravani, kura cīnās par atbalstu ar mentālās veselības problēmām sirgstošiem cilvēkiem.

Šogad Ivetas Latvijā organizētās pirmā Bērnu mentālās veselības nedēļas “Runā ar mani” tiešsaistes lekcijas tika skatītas vairāk nekā 100 000 reizes. Tās mērķis bija izglītot vecākus un atbalsta personas par bērnu psihisko veselību, kā arī informēt par palīdzības iespējām Latvijā. Sarunās, lekcijās un diskusijās piedalījās zināmi speciālisti. To rīkoja Ivetas dibinātā biedrība “Debesmanna” un visi notikumi tajā bija bez maksas.

Taujāta par “Debesmannas” turpmākajām aktivitātēm un plāniem, Iveta neslēpj – tā kā atsaucība bija milzīga, laikā no 2022.gada 7.-13.martam Latvijā notiks pēc kārtas jau otrā Bērnu mentālās veselības nedēļa. “Neklātienē mēs būsim vēl aktīvāki nekā līdz šim. Tāpat sniegt palīdzību ar īsziņu, telefona zvanu palīdzību. Plāni ir nākamajam gadam lieli. Viens no lielākajiem – marta otrajā nedēļā Latvijā notiks otrā Bērnu mentālās veselības nedēļa, ko mēs šogad sarīkojām pirmo reizi. Mums ir dots spēks, ticība un iedrošinājums, ka tas ir vajadzīgs un tas ir tas, pie kā mēs pašlaik strādājam,” sacīja Iveta.

Viņa teica, ka “Debesmannai” droši var rakstīt un pieteikties uz terapijām jau tagad. Lai arī organizācija darbojas tikai, pateicoties ziedojumiem un tās budžets ir ierobežots, tā iespēju robežās centīsies atbalstīt. “Droši var rakstīt, tad mēs kopīgiem spēkiem meklēsim risinājumus. Jo reizēm cilvēkiem ir vajadzīgs, lai uzklausa, sadzird. Mans mērķis nav dot padomus, kas Tev ir jādara vai ko Tu dari nepareizi. To, kas cilvēkam ir jādara, viņš zina pats. Bet reizēm vajag tikai parunāt, lai sadzird un ar to ir gana,” saka Iveta.

Iveta novērojusi, ka cilvēku, kuriem nepieciešama palīdzība, skaits pandēmijas laikā ir palielinājies – pie “Debesmannas” nevēršas tikai sievietes, bet arī vīrieši un ģimenes kopumā. Pēdējo mēnešu laikā cilvēki sastopas ar tādām problēmām kā izdegšana, trauksme, bailes, kas turpinās arī pēc mājsēdes. Problēmas radīja tas, ka bērniem klātienē nebija skolas un bērnudārza, arī vecākiem darbs bija darbs no mājām, tādējādi visi uzturējās vienuviet, auga spriedze, kas ietekmē mentālo veselību.

Iveta iesaka situācijā, kad cilvēks sastopas ar iepriekš minētajām problēmām un jūtas emocionāli slikti, no sākuma censties atrast kādu, kuram var uzticēties, atvērties un kuram pateikt, ka slikti. Kādu, ar ko nebaidīties runāt, jo dalīta bēda ir pusbēda. “Reizēm to visu izliekot uz āru, tas var palīdzēt. Ja tas ieilgt, mentālās veselības problēmas ir jau vairākas nedēļas, tad nevajag baidīties meklēt profesionāļa palīdzību,” viņa iesaka.

Piemēram, diagnozi – klīniska depresija – varot uzstādīt jau pēc divām nedēļām. Ja cilvēks, teiksim, vairākas nedēļas vai mēnesi jeb pat jau divus jūt prieka zudumu – vairs nesagādā sajūsmu tas, kas kādreiz patika, sarežģījušās savstarpējās attiecības ar citiem cilvēkiem, zūd apetīte un parādījušies visi fiziskie un emocionālie depresijas simptomi, tad vajag aiziet pie speciālista un izstāstīt par problēmām. Ja ģimenes budžets liedz meklēt profesionālu palīdzību, iespējams sākt ar vizīti pie ģimenes ārsta. Ja cilvēkam uzstāda konkrēto diagnozi, ir pieejamas valsts apmaksātas psihoterapijas konsultācijas pie speciālista.

Tāpat Iveta aicina arī var vērsties pie “Debesmannas”, kas cenšamies finansiāli atbalstīt un iedrošināt mammas un tētus pārvarēt mentālās problēmas, palīdzēt ģimenēm rast risinājumu apmaksāt psihoterapeita palīdzību. “Mums var rakstīt, kopīgiem spēkiem varam meklēt risinājumus,” viņa saka.

Plašāk par Ivetas saņemto balvu “Latvijas Lepnums 2021” nominācijā “Cilvēks cilvēkam” lasi šeit: “Latvijas Lepnums” Iveta Parravani – cīnās par atbalstu tiem, kas saskārušies ar mentālās veselības problēmām

Par projektu

”Latvijas Lepnums” ir 2004. gadā aizsākts kanāla ”TV3” (SIA All Media Latvia) sociālās atbildības projekts, kas jau vairāk nekā 16 gadu garumā ”Latvijas Lepnuma” godināšanas ceremonijā apbalvo līdzcilvēkus, kuri ar pašaizliedzīgu, nesavtīgu rīcību un iedvesmojošu darbu ir padarījuši Latviju labāku, veicinot pozitīvas pārmaiņas, vairojot iejūtību, iekļaušanu, uzlabojot cilvēku savstarpējās attiecības un sabiedrības domu.