Latvijas iedzīvotājus aicina uzstādīt gaisa kvalitātes sensorus

1 komentārs

Latvijas iedzīvotāji, kuriem rūp gaiss, ko viņi elpo, tiek aicināti iesaistīties gaisa kvalitātes mērījumu programmā. Organizācija “Pilsēta cilvēkiem” palīdzēs ar padomu, kā veiksmīgāk iegādāties sensoru, uzstādīt ierīci un pieslēgt kopējam tīklam.

Organizācijas “Pilsēta cilvēkiem” pārstāvis Raivis Dejus ar domubiedriem aicina iedzīvotājus atsaukties un līdzīgi kā citās Eiropas valstīs uzstādīt gaisa kvalitātes mērierīces. Šādi sensori mēra sīko putekļu daļiņu daudzumu gaisā, ko elpojam.

“Putekļi rodas degšanas procesā, dīzeļmotoros, kad cilvēki malku kurina, rodas, kad arī kaisa ielas. Rīgā redzam, ka tieši ziemā gaiss ir sliktākais, kad kurina. Vasarā ir daudz maz ok,” norāda Dejus.

Putekļu sensori mēra PM10 un PM2,5 izmēra daļiņas. Tās ir ļoti sīkas, piemēram, cilvēka mats šķērsgriezumā ir līdz pat četrdesmit reizēm biezāks nekā sensora reģistrētie putekļi. Šie sīkie putekļi nogulsnējas ļoti dziļi cilvēku plaušās un tur arī paliek.

Ar oficiālajām gaisa kvalitātes stacijām ir par maz, piemēram, Rīgā darbojas tikai četras. Tāpat arī citās Latvijas pilsētās to skaits ir neliels. Kā liecina pieredze, tad pilsētās gaisa kvalitāte var atšķirties pat pāris kvartālu robežās.

“Lai cik būtu oficiālās stacijas, tās ir lielas, ļoti precīzas, tās maksā dārgi, un tādas katrā pagalmā nevarēs uzlikt,” norāda Dejus.

Savukārt šīs iekārtas ir nelielas, vienkārši uzstādāmas un salīdzinoši lētas. Ietaupīt iespējams arī, sekojot instrukcijām “Pilsēta cilvēkiem” mājaslapā un pašam izgatavojot sensoru.

“Var pasūtīt internetā detaļas un ar vadiņiem pēc shēmas internetā saspraust kopā,” bilst Dejus.

Aprakstā ir arī norādes, kurā vietā vislabāk uzstādīt nelielo sensoru, un arī tas, kā to pievienot kopējam tīklam, kurā redzami visu sensoru iesūtītie dati. Vēlāk datus iedzīvotāji var izmantot kā pamatojumu apkārtnes gaisa uzlabošanai.

“Dati ir atvērti un brīvi pieejami, un kāds šos datus varēs kaut kādā veidā izmantot, piemēram, lai Rīgas dome varētu pilsētniekiem dzīvi uzlabot, tad visi būs tikai priecīgi,” saka Dejus.

Kartē redzams, ka Vācijā iedzīvotāji ir visaktīvākie, tur uzstādīti jau vairāki tūkstoši sensoru. Arī citās Eiropas valstīs cilvēki vēlas uzzināt, kādu gaisu viņi elpo. Organizācijas “Pilsēta cilvēkiem” pārstāvji cer, ka jau tuvākajā laikā Latvijā tiks uzstādīti vismaz 100 sensori, arī ārpus pilsētām, pašlaik iekārtas ir uzstādītas 12 vietās.

…..