Latvijas iedzīvotāji vienai Ziemassvētku dāvanai plāno atvēlēt 20 eiro

Pievienot komentāru
Latvijas iedzīvotāji vienai Ziemassvētku dāvanai plāno atvēlēt 20 eiro
FOTO: Flickr

Decembris ir svētku laiks, kas lielai daļai sabiedrības būtiski ietekmē mēneša budžetu. Kā atklāj pēc DNB bankas pasūtījuma veiktās aptaujas rezultāti, 70% aptaujāto Latvijas iedzīvotāju šogad vienas dāvanas iegādei atvēlēs līdz 20 eiro.

Daļa sabiedrības šiem ikgadējiem tēriņiem gatavojas jau laikus – decembra pirmajā nedēļā, kad tika veikta aptauja, gandrīz puse aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atzina, ka dāvanas jau daļēji ir iegādātas.

Decembra sākumā visas dāvanas saviem tuviniekiem bija sarūpējuši vien 2,6% respondentu. Teju puse (48,7%) aptaujāto Latvijas iedzīvotāju atklāja, ka dāvanas jau daļēji sarūpētas, iegādājoties tās laikus vēl pirms decembra.

Savukārt 42,4% aptaujāto atklāja, ka ļausies Ziemassvētku iepirkšanās drudzim un dāvanas iegādāsies pēdējā brīdī. Visapzinīgākie dāvanu iegādē ir latgalieši, kuri salīdzinoši biežāk nekā aptaujātie citos reģionos atzīmēja, ka dāvanas ir jau sarūpējuši. Uz pēdējo brīdi dāvanu iegādei visvairāk paļaujas Pierīgas iemītnieki. Taču 6,3% aptaujāto atzina, ka dāvanas Ziemassvētkos nedāvinās nemaz.

Kā atklāj aptaujas dati, par teju līdzvērtīgām summām tiek iegādātas dāvanas kā pieaugušajiem, tā bērniem. Populārākais budžets dāvanu iegādei ir līdz 20 eiro – šīs summas robežās dāvanas visbiežāk tiek iegādātas gan pieaugušajiem (68,9%), gan arī bērniem (60%). Katrs piektais aptaujātais dāvanas iegādei pieaugušajam vai bērnam gatavs tērēt summu no 21 līdz 50 eiro, bet lielākas summas tiek atzīmētas vien retos gadījumos. Daļai aptaujāto nav aktuāla dāvanu iegāde nedz pieaugušajiem (5,5%), nedz arī bērniem (13,7%).

Vīrieši biežāk nekā sievietes iegādājas dāvanas virs 50 eiro vērtības. Vairāk nekā citos reģionos dāvanas pieaugušajiem vērtībā līdz 20 eiro iegādājas zemgalieši (83,1%) un latgalieši (78,3%), savukārt vērtībā no 21 līdz 50 eiro – rīdzinieki (25,9%) un Pierīgas iedzīvotāji (21,3%). Arī dāvanas bērniem summā līdz 20 eiro biežāk iegādājas latgalieši (73,9%) un zemgalieši (67,8%), bet 21 līdz 50 eiro vērtībā – rīdzinieki (24,5%), vidzemnieki (24%) un kurzemnieki (23,7%).

Jautājot par biežāko norēķināšanās veidu, lai iegādātos dāvanas, katrs trešais respondents atklāj, ka lielākoties par pirkumiem norēķinās ar maksājumu karti. Katrs desmitais aptaujātais priekšroku dod skaidras naudas norēķiniem, bet vairāk nekā puse vai 55,6% respondentu atzina, ka maksājumiem izmanto gan skaidru naudu, gan arī maksājumu karti. Skaidru naudu daudz biežāk nekā sievietes izmanto vīrieši (attiecīgi 6,8% un 15,8%). Arī maksājumiem ar karti priekšroku biežāk dod vīrieši (sievietes – 28,8%, bet vīrieši – 38,6%), turpretī abus variantus biežāk izmanto sievietes (64,4%) nekā vīrieši (46,1%).

Dāvanu iegādei nereti priekšroka tiek dota arī interneta videi – Latvijas interneta veikalos preces apdāvināšanai rod 22% aptaujāto iedzīvotāju, bet ārzemju interneta vietnēs – 15,4% aptaujāto. Kopumā sievietes šo iespēju izmanto aktīvāk nekā vīrieši. Visvairāk ārzemju interneta veikalos dāvanas iegādājas rīdzinieki (20,4%), savukārt Latvijas interneta veikalu apgrozījumu visvairāk veicina Vidzemes iedzīvotāji (28%).