Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka Zolitūdes traģēdijā vainīgie netiks pienācīgi sodīti

0 Komentāru
Latvijas iedzīvotāji uzskata, ka Zolitūdes traģēdijā vainīgie netiks pienācīgi sodīti
FOTO: SCANPIX

Jau rīt, 21. novembrī, apritēs divi gadi kopš Latviju satricināja Zolitūdes traģēdija. Pēc divām nedēļām jāsākas arī tiesas procesam, kur uz apsūdzēto sola sēdīsies deviņi cilvēki.

Pētījumu aģentūra TNS pētīja sabiedrības viedokli par to, vai, viņuprāt, Zolitūdes traģēdijā par vainīgajiem atzītie saņems taisnīgu sodu.

Tikai desmitā daļa (9%) Latvijas iedzīvotāju ekonomiski aktīvajā vecumā uzskata, ka Zolitūdes traģēdijā par vainīgajiem atzītie saņems taisnīgu sodu.

Absolūtais vairākums jeb 81% iedzīvotāju ir pretējās domās un neuzskata, ka sods būs taisnīgs. Vēl desmitā daļa (10%) iedzīvotāju nav snieguši konkrētu atbildi uz šo jautājumu.

Divu gadu laikā kopš Zolitūdes traģēdijas ir veiktas gan dažādas likumu izmaiņas, gan tikuši nosaukti politiski un morāli atbildīgo amatpersonu vārdi. Tomēr cietušie un pārējā sabiedrība joprojām gaida, kad tiks izvērtēta iesaistīto personu vaina un tiks noteikts taisnīgs sods.

Patlaban galvenais darbs gulstas uz tiesu sistēmas pleciem, jo tiesās nonākusi gan apjomīgā krimināllieta, gan vairākas civilprasības.

Policijas izmeklēšana šajā lietā ilga pusotru gadu, bet pirmā tiesas sēde paredzēta vairāk nekā divus gadus pēc traģēdijas – šā gada 8. decembrī.

Krimināllietā kopumā apsūdzētas deviņas personas. Pieci ar būvniecības procesu saistītie tiek vainoti būvniecības noteikumu pārkāpšanā un nonāvēšanā aiz neuzmanības. Par katru šo nodarījumu atsevišķi draud cietumsods attiecīgi līdz četriem vai pieciem gadiem, taču likums ļauj sodu summēt, un tad tas var sasniegt septiņus ar pusi gadus.

Vēl trīs būvvaldes darbinieki tiek vainoti bezdarbībā, bet viena Maxima darbiniece – darba aizsardzības noteikumu pārkāpšanā. Šajos gadījumos maksimālais sods ir pieci gadi. Ja tiesa apsūdzētos atzīs par vainīgiem, mazākais likumā paredzētais sods ir naudas sods vai piespiedu darbs.

Jāpiebilst, ka jau 2014. gada sākumā prokurors saistībā ar Zolitūdes lietu sodīja kāda uzņēmuma īpašnieku par dokumentu viltošanu. Vainīgais samaksāja sodu 1920 eiro apmērā.

Un vēl vairākās Latvijas tiesās tiek skatītas kopumā 13 ar Zolitūdes traģēdiju tieši saistītas civillietas. Kopējā prasību summa tajās pārsniedz 635 miljonus eiro.

Ar prasībām tiesā vērsušies nelaimē cietušie, kā arī bojāgājušo tuvinieki, tostarp bojāgājušo ugunsdzēsēju ģimenes. Savukārt atbildība galvenokārt tiek prasīta no Maxima un ar to saistītā uzņēmuma Tineo, kā arī projekta Priedaines ielā attīstītāja Homburg Zolitūde.

Vairākās lietās prasītāji atteikušies no pretenzijām pret Rīgas domi, būvniekiem Re un Re un citiem iesaistītajiem, norādot, ka to atbildība jānoskaidro kriminālprocesā.

0 Komentāru