Latvijas iedzīvotāji jūtas finansiāli neaizsargātākie Baltijā

1 komentārs

Neatkarīgi no tā, ka vidējā darba alga visā Baltijā, tostarp Latvijā, pēdējā gada laikā ir palielinājusies, Latvijas iedzīvotāji jūtas finansiāli vismazāk aizsargātie Baltijā.

Jaunākajā aptaujā secināts, ka 64% iedzīvotāju pamatienākumu zaudēšanas gadījumā paliktu bez jebkādiem iztikas līdzekļiem, bet vēl 17% līdzekļu pietiktu ne vairāk kā mēnesim.

SEB bankas valdes loceklis Arnis Škapars, iepazīstinot ar jaunākajiem aptaujas rezultātiem, norādīja, ka, neskatoties uz to, ka ekonomiskā situācija ik gadu uzlabojas, iedzīvotāju pesimisms par savu finansiālo stāvokli ik gadu saglabājas augstā līmenī. Vismazāk aizsargātākā cilvēka profils ir vīrietis vecumā no 45-55 gadiem ar vidējo vai pamatizglītību un zemiem ienākumiem.

Arnis Škapars
SEB bankas valdes loceklis

Mēs redzam, ka gados jauni cilvēki, izglītotāki cilvēki, sievietes, starp citu, un cilvēki, kas ir Rīgā, Pierīgā finansiāli jūtas daudz labāk, un cilvēki ar mazāku izglītību, cilvēki gados, īpaši Latgalē, jūtas ļoti finansiāli nedroši, un viņiem nav nekādu uzkrājumu un spilvenu. Tā proporcija starp tiem cilvēkiem, kas dzīvo labi un ļoti labi, un tiem, kas dzīvo tiešām ļoti pieticīgi – tā neaug, bet saglabājas visai augsta nemainīgi.

Aptauja liecina, ka Latvijas iedzīvotāju uzskats par iespējamu dzīves apstākļu uzlabošanos tuvākajā nākotnē, ir negatīvs.

Piemēram, 60% aptaujāto necer uz algas pielikumu tuvākā gada laikā.

Sociālantropologs Viesturs Celmiņš uzskata, ka Latvijas iedzīvotāj ne tikai finansiāli, bet par savu dzīvi un nākotni kopumā jūtas nedroši.

Viesturs Celmiņš
sociālantropologs

Es domāju, ka principā mēs jūtamies par dzīvi diezgan nedroši, jo vienlaicīgi mainās tik daudz lietas. Nodarbinātības formas, izglītības formas, tautsaimniecība, viss ir vienlaicīgi. Gan interneta vidē, gan reālajā dzīvē ļoti daudz kas mainās un, vai mēs būsim turpat pēc gadiem trīs līdz pieciem – ir lielas šaubas, un tas protams atspoguļojas tajā, kādi ir mūsu ienākumi un finansiālā stabilitāte.

Vēl viens iemesls Latvijas ievainojamībai ir nevienlīdzība sabiedrībā, kas joprojām saglabājas viena no augstākajām Eiropā.

1 komentārs