Komentāri
Latvijas iedzīvotāji ceļojumiem naudu īpaši krāj, liecina pētījums
Foto: Flickr / Nick Kenrick

Gandrīz puse jeb 43% Latvijas iedzīvotāju pēdējā gada laikā ceļojumu apmaksājuši no līdzekļiem, kas tika īpaši krāti, liecina Latvia Tours dati.

Nedaudz mazāks ceļotāju īpatsvars (37%) ceļojuma izdevumus apmaksājis no savā rīcībā esošajiem līdzekļiem. Katram piektajam ceļotājam izdevumus apmaksāja kāds cits, bet tikai 1% ceļojuma izmaksu segšanai ņēmis kredītu vai naudu aizņēmies no kāda cita, liecina pirmā “Latvia Tours Ceļojuma indeksa” rezultāti.

“Ja apskatām ceļojumu finansēšanas rezultātus, redzams, ka ir tikai 1%, kas ceļojumu apmaksai ņēmuši kredītu vai aizņēmušies naudu no citiem. Jāakcentē, ka šī kredītu ēra ir beigusies. Tūrismā bija moments, kad kredīts kā ceļojuma apmaksas veids tika reklamēts visur. Tas ļoti labi atspoguļojās tūrisma statistikā 2008. gadā (CSP datos), kad ceļojumu pakalpojumu bilance bija negatīva jeb mīnuss 426,9 miljoni eiro. Tas bija kredītu laiks un brīdis, kad liela daļa ar šiem ceļojumu kredītiem nonāca finanšu grūtībās. Lai tagad ceļotu par kredīta naudu, pat tīri psiholoģiski būtu jāpaiet pietiekami ilgam laika posmam, lai Latvijā varētu atsākties ceļojumu kreditēšana,” komentē Vidzemes augstskolas Tūrisma un atpūtas studiju virziena direktors Ilgvars Ābols.

Indekss liecina, ka 59% iedzīvotāju ceļojumā devušies kopā ar citiem mājsaimniecības locekļiem, savukārt 41% izvēlējies ceļot bez ģimenes locekļiem. Kopumā 32% iedzīvotāju plāno doties atpūtas ceļojumā ārpus Latvijas arī tuvākā gada laikā. To skaitā 9% jau ir konkrēts plāns attiecībā uz ceļojumu ārpus Latvijas, bet vēl 23% iedzīvotāju ir ieceres.

“”Latvia Tours Ceļojumu indekss” kopumā iezīmē pozitīvu līkni tūrisma nozarei un Latvijas iedzīvotāju labklājībai kopumā. Pozitīvu noskaņojumu un plānus ceļot apliecina veiktā iedzīvotāju aptauja visā valstī, savukārt pārdoto aviobiļešu skaita un vērtības indekss skaidri parāda, ka 2015. gada otrajā pusē iedzīvotāju un tirgus noskaņojumā vērojama uzlabošanās,” stāsta indeksa autore un “Latvia Tours” direktore Ieva Keiša.

“Latvia Tours Ceļojuma indekss” ir unikāls ceļošanas paradumu mērītājs, kas tapis tūrfirmas “Latvia Tours” vadībā sadarbībā ar SKDS. Indekss atspoguļo ne vien ceļošanas tendences, bet arī sniedz iespēju indeksu izmantot kā instrumentu makroekonomikas attīstības vērtēšanai un prognozēšanai.

Lasi vēl