Latvijas iedzīvotāji 54 dienas gadā lieto alkoholu, 18 dienas gadā – pārmērīgi

Komentāri

Latvijas iedzīvotāji vidēji 54 dienas gadā lieto alkoholu, un 18 dienās no tām pārmērīgi – pārsniedzot 200 gramus absolūtā alkohola, secinājis Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Turklāt alkoholisma aina ir satraucoša un katru gadu turpina pastiprināties.

Tiesu medicīnas ekspertīzes centrā secina, ka pieaudzis arī to cilvēku skaits, kas miruši no saindēšanās ar alkoholu. Pērn tādu bija 108, un tas ir vairāk nekā 2012. gadā, kas pirms tam bija lielākais skaits. Mediķi ir vienisprātis, ka problēmas cēlonis ir sociāli ekonomiskā situācija un alkohola pieejamība.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Aija Pelne, SPKC Atkarības slimību riska analīzes nodaļas vadītāja:

Mēs lietojam šo alkoholu riskantā veidā, jo šis iedzīvotāju pētījums parāda, ka aptuveni 43% pieaugušie Latvijas iedzīvotāji no 15–64 gadiem ir vienā dzeršanas reizē lietojuši vairāk nekā 60 gramus absolūtā alkohola.

Lai arī pēdējo gadu situāciju SPKC kopumā sauc par stabilu, mediķi, kuri ikdienā aprūpē pacientus alkohola reibumā, secina, ka patiesā aina ir satraucoša un ar katru gadu turpina pasliktināties. Piemēram, Austrumu slimnīcā vien pagājušajā gadā ambulatori ārstējušies 4144 cilvēki, kas ir par 500 vairāk nekā 2013. gadā. Pieaudzis arī stacionārā ārstēto cilvēku skaits.

Roberts Stašinskis, Rīgas Austrumu slimnīcas klīniskais toksikologs:

Tie ir pacienti, kas ir prasti piedzērušies, kas ir pastiprināti lietojuši alkoholu. Diemžēl alkohola ietekmē ir arī augstas traumatisma iespējas. Lielākā daļa no šiem pacientiem ar lauztām rokām, kājām, galvām utt. tie arī visi ir alkohola reibumā.

Pēteris Apinis, Latvijas Ārstu biedrības prezidents:

Mums ir tradīcijas, kas nāk no bijušās Padomju Savienības, otrkārt, tā ir tradīcija neslēpt no bērniem alkoholu, dzeršana bērnu klātbūtnē, dzeršana bērēs, kāzās un citās jautrās padarīšanās, dzeršana pēc sporta sacensībām un daudzas citas lietas. Tās nerada bērniem viedokli – lietot alkoholu ir slikti.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl