Latvijas Dabas fonds: Braku meža izciršana ir aisberga redzamā daļa

0 Komentāru
Latvijas Dabas fonds: Braku meža izciršana ir aisberga redzamā daļa
KASPARS KRAFTS, F64

Ērgļu novada pašvaldība mēneša beigās rīkos Braku meža cirsmas izsoli, tās sākumcenu nosakot 61 000 eiro. 

Pašvaldības rīkotajā izsolē tiek piedāvāts iegādāties 2933 kubikmetrus koksnes jeb 26,7 hektārus meža. No tā 6,6 hektāros tiek pieļauta kailcirte, 12,7 hektāros būs jāveic izlases cirte, 0,7 hektāros – kopšanas cirte, bet 6,7 hektāros – sanitārā cirte. Daļa Ērgļu iedzīvotāju ir pret cirsmu pie Blaumaņa dzimtajām mājām un cer nosargāt mežu no izciršanas.

Kā intervijā LNT raidījumam “900 sekundes” norādīja Latvijas Dabas fonda padomes loceklis Jānis Ķuze, pēc Ērgļu novada domes opozīcijas lūguma fonds vairākkārt apsekojis Braku mežu.

“Mūsu viedoklis ir tāds, ka Braki ir lielisks gadījums, kur vienlaikus var saimniecisku labumu – mežu var cirst ekonomiskam labumam, gan arī būtu vēlams domāt par dabas aizsardzību. Šis mežs ir ārkārtīgi daudzveidīgs. Tur ir dažas teritorijas, kas ir salīdzinošo jaunas, un ir vairākas daļas, kas ir ļoti vecas, un šis mežs ir ļoti vērtīgs,” skaidroja Ķuze.

Vienlaikus Ķuze bilda, ka “Braku meža izciršana ir aisberga redzamā daļa” – Latvijas Dabas fonda ieskatā, esot pamats domāt, ka šāda veida meži Latvijā tiek izcirsti pietiekami bieži. Ķuze aicina pašvaldību saskatīt Braku mežā arī dabas un ainavu vērtības.

“Tur ir iespējams saimniekot tā, lai gūtu saimniecisko labumu. Liela daļa meža ir salīdzinoši monotona. Tas vērtīgākais meža gabals ir ļoti daudzveidīgs. Tur ir gan veci koki, gan sausi koki, tur ir kritalas. Šī mirusī koksne pārstāvēta plašā sadalīšanās spektrā. Tieši tā daudzveidība ir tā, kas šajā mežā ir vērtīgākā. Bet daļa meža ir salīdzinoši jauna – tur faktiski dominē viena vecuma un sugas koki. Šajā meža daļā var ļoti labi gūt saimniecisko labumu un nenodarīt dabai pāri,” skaidro Ķuze.

0 Komentāru