Latvijas Dabas fonda 10 padomi jāņuzāļu vākšanā

0 Komentāru
Latvijas Dabas fonda 10 padomi jāņuzāļu vākšanā
PUBLICITĀTES FOTO

Jāņuzāles ir vasaras saulgriežu būtisks elements: ar tām, taču nereti joprojām nav skaidrs, kāpēc procesa noslēgumā ir svarīgi rūpīgi nomazgāt rokas, kas plūcams un kas atstājams, ko komentē Latvijas Dabas fonda eksperti.

1. Uzmanies no ērcēm!

Tās var būt visur – arī Rīgas centra parkā. Tāpēc jālieto kukaiņu atbaidīšanas līdzekļus arī tad, ja ir saņemta vakcīna pret ērču encefalītu. Staigājot pa pļavu, ir vērts ik pa brīdim paskatīties uz sevi un notraukt ērci, ja tā pamanīta. To vieglāk būs izdarīt, velkot gaišu un slīdīgu apģērbu. Dodoties lasīt jāņuzāles, kājās labāk vēlams vilkt zābakus vai pārgājiena apavus, nevis zandeles. Pēc pastaigas nepieciešams pārbaudīt, vai kāda ērce nav pieķērusies.

2. Cieni cita īpašumu

Jāņuzāles ļoti labi var salasīt ceļmalās, upju un ezeru krastos, gar tīrumiem, protams, arī pļavās. Tomēr jāatceras, ka pļavas visbiežāk ir privātīpašums, tāpēc to apmeklējumu būtu korekti saskaņot ar īpašnieku. Ja īpašnieks nav lietas kursā, tad pļavā jāuzvedas pieklājīgi, neizmīdot un nepiemēslojot to.

3. Neizrauj augus ar saknēm

Pļavu augi ir pielāgojušies tam, ka tos plūc, nopļauj vai apēd lopiņi, tāpēc tos var droši griezt un plūkt, taču galvenais ir neizraut tos ar saknēm. Pļavu augus vākt ar šķērēm vai nazi būs ērtāk.

4. Jāpārliecinās, vai augs nav aizsargājams

Pirms pļavas ziedu plūkšanas, jāpārliecinās, vai tie nav aizsargājami augi. Nevajadzētu plūkt naktsvijoles, dzegužpirkstītes, dzegužpuķes un dzegužkurpītes. Aizsargājamie augi ir arī meža un pļavas silpurene, jumstiņu gladiola, bezdelīgactiņa, meža vizbulis, Sibīrijas skalbe un Eiropas saulpurene. Jo krāšņs jāņuzāļu pušķis izdosies arī bez šiem augiem, piemēram, dzirkstelītes kopā ar birztalas nārbuli un kalnu āboliņu veidos brīnišķīgu krāsu kombināciju.

5. Pin ozolu lapu vainagus!

Ozoliem nekaitē tas, ka tiek ievākti atsevišķi zari vainagu darināšanai. Tas jādara rūpīgi, nozāģējot ozola zaru.

6. Izvēlies lupīnas!

Lupīnu paklājs nomalē, mežmalā vai laukmalā nudien izskatās iespaidīgi – šī puķes ir skaistas un allaž pārsteidz ar krāsu dažādību! Taču lupīnas ir svešzemju suga, kura strauji izplatās un iznīcina mūsu vietējos augus. Tāpēc, plūcot šo augu, mēs samazinām tā iespējas nogatavināt sēklas un turpināt invāziju.

7. Meklē meijas

Meijas – jaunus bērziņus, apsītes, pīlādžus vāc pļavā vai atmatā, kas ir aizaugoša. To vākšana no šādām vietām nenodarīs pāri pļavai un bioloģiskai daudzveidībai. Apses un bērziņi ir koku sugas, kuras liecina par teritorijas aizaugšanu, bet pļavai ir jābūt atklātai! Meijām nedrīkst ņemt bērziņus un apses, kuri ir regulārās rindās. Tas nozīmē, ka koki tur ir sastādīti speciāli.

8. Nomazgā rokas pēc jāņuzāļu vākšanas

Kad jāņuzāles salasītas un vainags gatavs, noteikti jānomazgā rokas. Daļa augu, piemēram, kodīgā gundega, saulkrēsliņi un ozolītes, ir indīgi, tāpēc saskarsmē ar ādu tie var izraisīt alerģisku reakciju.

9. Iepazīsti dabisko pļavu!

Lasot jāņuzāles, ir iespēja iepazīt dabisko pļavu. Vislielākā pļavas augu daudzveidība un iespēja salasīt trejdeviņas jāņuzāles ir dabiskajās pļavās, kas Latvijā šobrīd atlikušas vien 0,7% teritorijas. Tāpēc, ja izdodas atrast dabisko pļavu, jāpievērš uzmanību tās daudzveidībai, jāpēta augus un var mēģinat saskaitīt, cik daudz dažādas sugas vari atrast. Dabiskajā pļavā vienā kvadrātmetrā var būt pat 50 augu sugas.

10. Cieni dabu!

Tā sniedz iespēju gan tikt pie krāšņa vainaga, gan arī vienkārši atpūsties, apguļoties vai staigājot pa to. Vajadzētu pateikties dabai, domājot par to, kā radīt mazāk atkritumus un nenomīdīt to, kā arī kurinot ugunskuru tikai tam speciāli paredzētajās vietās.

0 Komentāru