Latvijas dabas ainavas iekļautas kultūras kanona sarakstā

0 Komentāru

Latvijas kultūras kanonā papildus mākslas darbiem, arhitektūrai un kinodarbiem iekļautas arī dabas ainavas, vēsta TV3 Ziņu raidījums “900 sekundes”.

Jākāpj šajā augstajā tornī, lai labāk saskatītu vienu no astoņām Latvijas ainavām, kas šovasar iekļautas kultūras kanona sarakstā.

Viens no ekspertu grupas, Latvijas Universitātes Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes profesors Oļģerts Nikodemus, aprakstīja četras no astoņām ainavām. Viena no tām bija Latvijai raksturīga meža ainava. Viņš skaidro, ka, braucot, pārvietojoties pa Latviju, meža tuvums un tā klātbūtne vienmēr ir jūtama.

Ģeogrāfs Oļģerts Nikodemus akcentē, ka meža ainavas iekļaušana kultūras kanona sarakstā liecina par to, ka ne tikai Latvijas daba, bet arī mūsu kultūra nav iedomājama bez meža.

Oļģerts Nikodemus, ainavu eksperts

“Tas nenozīmē, ka tagad tiks uzlikti kaut kādi ierobežojumi…, no kā visi cilvēki baidās. Nē, ierobežojumu nebūs, bet tas ir, lai sabiedrība pievērš lielāku uzmanību ainavai un šajos aprakstos labi esam parādījuši, kā no šīm kanoniskajām ainavām iedvesmu ir smēlušies gan Latvijas rakstnieki, dzejnieki, gleznotāji.”

Nikodemus un viņa kolēģe Anita Zariņa aprakstīja visas astoņas kanonā iekļautās ainavas. Tās gan ir un arī nav kādas noteiktas vietas ainavas ar skaidrām robežām. Aprakstu var lasīt un arī attēlus redzēt tīmeklī – kulturaskanons.lv.

Mājaslapā kultūras kanona sarakstu veido 108 kanona objekti. Tur ir gan tautas tradīcijas, skatuves māksla, vizuālā māksla, literatūra, mūzika, kino un tagad arī ainavas. Bieži vien kultūras kanonā iekļautās vērtības pārklājas.

Daugavas skati arī ir iekļauti dabas kultūras kanonā. Un arī Vecrīgas ainava, piemēram, nav iedomājama bez Daugavas, kas arī ar visu Vecrīgas skatu ir iekļauta arhitektūras kultūras kanonā.

Latvijas Kultūras kanona projekta koordinatore akcentē, ka arī apkārtējās dabas ainavas ietekmē mūsu kultūru un otrādi, kultūra ietekmē dabas ainavas.

Anita Smeltere, LNB projekta “Latvijas Kultūras kanons” koordinatore

“Kultūras ainava arī ir viena no kultūras vērtībām, kur mēs kā cilvēki, Latvijas iedzīvotāji, esam savu roku pielikuši, lai tās sargātu un lolotu. Līdz ar to šīs ainavas ir iekļautas kultūras kanona sarakstā.”

Kultūras kanona saraksts pašlaik skaitās noslēgts. Taču paredzams, ka kādu no vērtību saraksta nodaļām laiku pa laikam atkal atvērs, lai papildinātu.
0 Komentāru