Latvijas cietumos šobrīd atrodas jau ap 150 ārvalstu pilsoņu

2 komentāri
Latvijas cietumos šobrīd atrodas jau ap 150 ārvalstu pilsoņu
Foto: F64

Robežsargiem, kas, starp citu, šonedēļ pirmo reizi varēja svinēt profesionālos svētkus, teju ik dienas nākas saskarties ar tiem bēgļiem, kurus neizvēlamies un neatvedam, bet kas robežu šķērso nelegāli. Un nelikumīgie robežpārkāpēji, kārojot tikt uz Vāciju vai Skandināviju, Latvijā patvērumu pieprasīt neplāno, tādēļ arvien kuplākā skaitā viņi nonāk Latvijas cietumos.

Cik svešzemnieku jau tagad mīt pašmāju cietumu kamerās? Vai valdībai un ieslodzījumu vietām ir plāns, ko darīt ar tiem, kas runā tikai savā mēlē? Kā cīnīties ar šo pūķa galvu, kas uzradusies pilnīgā nevietā, un vai šādam pavērsienam vispār esam gatavi?

Valsts austrumu robeža stiepjas 449 kilometru garumā. Tā ir arī josla, kas visu Eiropas Savienību šķir no Krievijas un Baltkrievijas. Šis ir arī viens no cēloņiem, kādēļ ar katru gadu to cenšas šķērsot kā patvēruma meklētāji, tā ekonomiskie bēgļi. Žoga uz robežas nav, arī novērošanas kameras to neaptver visā garumā, tāpēc galvenais resurss ir cilvēku un dienesta suņa profesionalitāte.

Pārkāpēja vai veselas grupas aizturēšanai uz karstām pēdām ir būtiska nozīme turpmākajās procedūrās. Jo vairāk faktu un pierādījumu, jo vieglāk pēc tam veikt izraidīšanas procedūru. Gadījumos, kad nelegālas robežas šķērsošanas fakts ir acīmredzams, pārkāpēji nonāk reālā ieslodzījuma vietā.

Pēdējos gados neapšaubāmi līderi ir vjetnamieši, un Daugavpils cietumā šobrīd atrodas 37 šīs valsts pārstāvji. Daugavpils cietuma izmeklēšanas nodaļā Vjetnamas pilsoņi pavadīs vairākus mēnešus. Kā skaidro robežsardzē, šajos gadījumos šaubu par apzinātu nelegālu ierašanos Eiropas Savienībā no trešo valstu puses tikpat kā nav. Gadījumos, kad pierādījumu nav, taču viņi Latvijas teritorijā tomēr pārtverti, ceļš ved uz aizturēto ārzemnieku centru.

No vairākiem desmitiem vjetnamiešu, kaut cik saprotami ar LNT varēja sarunāties divi. Viens angļu, viens krievu valodā. Tieši tāda ir arī cietuma darbinieku ikdiena. Kopumā par nelegālu robežas šķērsošanu aizturētie Vjetnamas pilsoņi uzvedas labi. Kam ir nauda, iepērkas cietuma veikalā. Vēl viena iespēja, kā nenokļūt cietumā, bet vieglāka režīma iestādē ir patvēruma pieprasīšana. Tā visbiežāk rīkojas uz austrumu robežas noķertie Irākas, Afganistānas vai Sīrijas pilsoņi. Kamēr pieteikums tiek izskatīts, viņi dzīvo, piemēram, Muceniekos.

Triju gadu laikā tā rīkojušies arī ap 100 vjetnamiešu, taču neviens no pieprasījumiem nav apmierināts. Šis ir arī viens no izskaidrojumiem, kādēļ tagad šīs valsts pārstāvji minēto iespēju tikpat kā neizmanto.

Kad nelegālais robežšķērsotājs ir sagaidījis savu lēmumu, tad visbiežākais scenārijs ir tāds, tur ap stūri parādās robežsardzes “busiņš”, viņi tiek sasēdināti tajā iekšā, konvojēti uz Rīgu. Pēc tam deportēti. Ja paveicas, ar lidmašīnu. Lai arī gaisa satiksme nav lēta, salīdzinoši tas esot operatīvākais un efektīvākais veids, kā nelegālo robežšķērsotāju deportēt. Turklāt tas attiecas ne tikai uz tiem, kas laiku pavadījuši cietumā, bet aizturēto ārzemnieku aizturēšanas centrā.

Kopumā Latvijas cietumos šobrīd atrodas teju pusotra simta ārvalstu pilsoņu. Starp tiem ne tikai robežpārkāpēji, bet arī tādi, kas izdarījuši citus pārkāpumus. Ieslodzījumu vietu pārvaldē prognozē, ka turpmākajos gados tendence būs augšupejoša, tādēļ, piesaistot Eiropas Savienības finansējumu, plāno mācīt darbiniekus darbam ar ārvalstu ieslodzītajiem. Pagaidām, vismaz Latgales pusē ārvalstu ieslodzītais ir sinonīms vārdam salikumam ieslodzītais no Vjetnamas.

Skaties video!

2 komentāri