Latvijas bērnunami nav gatavi pieņemt bāreņus no bēgļu vidus

1 komentārs

Latvija nav gatava nestandarta gadījumiem, kad patvēruma meklētāji var būt nepilngadīgas personas, tostarp bēgļu bērni kā bāreņi. Tā vērtē Ropažu bāriņtiesa, kura nu jau ilgstoši nespēj atrast risinājumu, kā un kur tālāk Latvijā dzīvos kāds zēns no Afganistānas. Pirms dažām dienām spertais izmisuma solis bija audžuvecāku meklēšana ar sludinājumu sociālajā tīklā Facebook.

Patvēruma meklētāju centrā Mucenieki šobrīd uzturas divas nepilngadīgas personas, kas Latvijā ieceļojušas bez vecākiem, bez neviena pavadoņa.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Kamēr bērns-bārenis no Gambijas vēl tikai gaida bēgļa statusu, tas jau ir piešķirts 16 gadīgajam zēnam no Afganistānas. Likums paredz izlikt personu no Mucenieku centra līdz ar bēgļa statusa saņemšanu, taču ko darīt šajā pirmo reizi unikālajā situācijā – bēgļu bērns kā bārenis. Ropažu bāriņtiesa, kuras atbildības teritorijā ir Mucenieki, baidījās par afgāņu zēna nonākšanu uz ielas.

Foto

“Nav vienotas valsts politikas, šobrīd tā nedarbojas. Mēs nezinām, ko ar viņu iesākt, un neviens nevar paskaidrot. Tas faktiski ir uzkrauts mūsu pašvaldībai. Es nevarēju sagaidīt atbalstu no valsts institūcijām – ne šīs kopīgās sanāksmes, kuras mums tika solītas, ne kopīgas darbības, lai tas beidzot sāktu darboties,” saka Ropažu bāriņtiesas priekšsēdētāja Ingrīda Zunde.

Ropažu bāriņtiesa nonāca līdz galējam izmisumam. Bēgļu atbalsta organizācijai Patvērums Drošā māja tā lūdza publicēt sludinājumu sociālajā tīklā Facebook, kurā tika lūgts atsaukties potenciālās audžuģimenes vai aizbildņus. Nekādu citu iespējamo risinājumu bāriņtiesa vairs neredzēja, arī uzrunātie bērnunami bija neatsaucīgi.

“Bērnunamā ievietot es nevaru, laukos viņu neņem, jo skolām nav programmas, lai varētu nodrošināt mācības. Tā kā bērnunamu durvis arī ir pagaidām slēgtas. Krīzes centri neņem, jo viņi nespēj sniegt atbalstu krīzes situācijā, jo nevar viņam sniegt psiholoģisko atbalstu valodas dēļ. Viņiem ir vajadzīgi tulki, neviena institūcija nevar mums šobrīd iedot, kur meklēt tulkus,” teic Ropažu bāriņtiesas priekšsēdētāja.

Labklājības ministrija tikai tagad pēc lielās ažiotāžas trešdien pie viena galda sauks meklēt risinājumu kopā ar Izglītības ministriju un Valsts bērnu tiesību aizsardzības inspekciju. Tāpat tik skaidrots, kāpēc uzrunātie bērnunami atteicās pieņemt afgāņu bēgļu bērnu un vai diskriminācija nevarētu būt tam pat pamatu.

“Tā, protams, ir cita mentalitāte, tās ir citas tradīcijas, parašas, kam varbūt vietējās iestādes nav gatavas. Esmu pārliecināta, ka šāda vieta bērnunamā noteikti atrastos, tikai jautājums, kurā Latvijas malā un Latvijas skolā,” norāda VBTAI bāriņtiesu un audžuģimeņu departamenta vadītāja Valentīna Gluščenko.

Taču, iespējams, bērnu nams nebūs vajadzīgs. Sludinājumam Facebook, kurā tika meklēta audžuģimene afgāņu bēgļu bērnam bārenim, tomēr ir rezultāts. Filmēšanas laikā Ropažu bāriņtiesas vadītāju sazvana nu jau septītais interesents.

Iekšlietu ministrija ir apliecinājusi, – tā kā šī ir unikāla situācija, bēgļi bāreņi, tad šīm personām Mucenieki būs jāpamet tikai tad, ja tiks atrasta audžu ģimene vai arī vieta bāreņu namā.

Video

TOP komentāri

  • Zane
    0 0 0

    Zane

    Kurš man var paskaidrot, kā līdz Latvijai var nonākt bārenis? Stāsts ir par padsmidgadīgiem bāreņiem laikam,

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl