Latvijas bērnu rakstītprasme ir katastrofāla, uzskata kaligrāfi

1 komentārs

Tā ir katastrofa, kā šobrīd bērni raksta skolās un kādā līmenī tiem tiek iemācīts rakstīt burtus, turklāt ar laiku rakstīšana ar roku vispār var aiziet nebūtībā – ar šādiem argumentiem kaligrāfi vēlas sākt diskusiju par to, lai skolās atjaunotu glītrakstīšanu. Vai tas varētu kļūt par atsevišķu mācību priekšmetu? Ko par šādu ieceri saka skolotāji, ierēdņi un eksperti?

Kā atsevišķs mācību priekšmets glītrakstīšana no stundu saraksta nozuda pirms aptuveni 15-20 gadiem, tomēr šobrīd sākumskolās latviešu valodas stundās skolēniem visai regulāri jātrenējas arī glītrakstīšanā. Pamatskolas skolotāja Iveta Birkmane ir pārliecināta, ka tas ir pietiekami.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Skaties foto:

Kaligrāfijas pasniedzēja Līvija Bērziņa uzskata, ka bērniem skolās tiek iemācīta nepareiza rakstīšanas tehnika, turklāt šāds mācību priekšmets ļautu skolēniem attīstīt arī rūpību un pacietību.

Lielākā problēma esot ar burtu “a”, “c”, “d”, “g”, “r” un “z” rakstīšanu. Izglītības satura un eksaminācijas centrā norāda, ka latviešu valodas mācību priekšmeta standartā ir noteikts, ka, beidzot 3. klasi, skolēnam ir jāprot glīti un pareizi rakstīt burtus un teikumus, bet kā atsevišķu priekšmetu šobrīd nav plānots ieviest. Arī ministrija pauda viedokli, ka bērni jau tā ir pietiekami noslogoti.

Nenoliedzami glītrakstīšana ne tikai trenē roku, bet attīsta arī bērna domāšanu un valodas plūdumu – tā saka LU lektore Ausma Auziņa. Tomēr arī viņa neuzskata, ka glītrakstīšana būtu jāatjauno skolā kā atsevišķa mācību stunda, bet to var integrēt jebkurā no priekšmetiem.

Prasme glīti rakstīt un intereses radīšana par to lielā mērā ir arī atkarīga no skolotāju, vecāku un pašu bērnu sadarbības. Skolotāja Iveta Birkmane apgalvo, ka viņai ir labi piemēri, kur arī vecāki iesaistās, lai veicinātu, ka bērns iemācās veidot skaistu rokrakstu. Tāpat arī nereti skolotāja rokās ir nepazaudēt veselīgu balansu starp tehnoloģiju izmantošanu stundās un rakstīšanu ar roku.

Skaties video:

TOP komentāri

  • haralds elceris
    0 0 0

    haralds elceris

    orфogrāfi un sintakses meistari arī tā uzskata. un prasme izteikties vismaz dažiem īpaši retardētiem bērniem nepārprotami bijusi katastrofāla jau tad, kad šļupstošais pāris un lielums depu†ātu gāja skolā!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl