Latvijas Banka: Skolēnu sasniegumi ir augstāki lielās skolās, kur skolotāji ir labāk atalgoti

1 komentārs

Slēgt mazās skolas, skolotāju skaitu samazināt par ceturto daļu, bet vienlaikus būtiski palielinot mācībspēku algas. Šādas reformas aicina veikt Latvijas Banka.

Ikgadējās tautsaimniecības konferences Latvijas Banka rīko, lai mudinātu politiķus spert izlēmīgākus soļus valstij būtiskās nozarēs. Pērn bankas eksperti aicināja ieviest obligāto veselības apdrošināšanu. Pirms gada bija grūti iedomāties, ka to izdosies realizēt, tomēr šogad valdība tomēr pieņēma lēmumus par daļējas obligātās veselības apdrošināšanas ieviešanu. Tagad Latvijas Banka aicina nekavēties ar reformām izglītības nozarē.

Tam konferences atklāšanā pauda atbalstu arī Valsts prezidents Raimonds Vējonis: “Jāsaka tā – tā pieredze mums nav tā labākā. Mēs gadu atpakaļ runājām par veselību un tikai tagad pēc dažādām diskusijām pieņemam pirmos lēmums. Lēmumi ir jāpieņem daudz, daudz straujāk, un es ceru, ka izglītības jomā mēs to spēsim izdarīt daudz ātrāk.”

Centrālā banka savā analīzē piedāvā nekavēties ar skolu apvienošanu – skolu skaits esot būtiski jāsamazina, kas nozīmētu, ka ceturtā daļa skolotāju zaudētu darbu. Vienlaikus ietaupītos līdzekļus bankas eksperti piedāvā novirzīt atlikušo mācībspēku atalgojumam, kas pašlaik ir neadekvāti zems. Lielākas skolas ar labāk atalgotiem skolotājiem, Latvijas Bankas ieskatā, būtu stabils pamats, uz kura celt izglītības kvalitāti.

“Mēs esam pirmajā vietā pēc skolotāju skaita Eiropā, mēs esam pēdējā vietā vai pareizāk sakot – mums ir vismazākās skolas Eiropā. Un lielākie izdevumi mums ir no budžeta veltīti, un mums ir viduvēji rezultāti,” stāsta Latvijas Bankas prezidents Ilmārs Rimšēvičs.

Izglītības eksperte Zane Oliņa norāda, ka Latvijas Bankas analīzē par maz uzmanības pievērsts pašam mācību saturam, un tam, kādam jābūt kvalitatīvam mācību procesam. Vienlaikus viņa piekrīt, ka efektīvāka resursu izmantošana Latvijā ir nepieciešama.

“Tā problēma ir tajā, ka mums ir ierobežots resurss jebkurai lietai. Līdz ar to, ja mums ir daudz skolotāju, kuriem mēs maksājam maz, un katrs no viņiem māca ļoti nelielu skatu bērnu, tad mēs nevaram skolotājiem samaksāt lielāku algu. Un tā ir milzīga problēma ilgtermiņā, tāpēc mēs nevaram piesaistīt jaunus skolotājus,” uzskata Oliņa.

Skolu skaita samazināšana gan nav viegli panākama, ņemot vērā, ka vairums skolu ir 119 Latvijas pašvaldību pārziņā. Latvijas Banka piedāvā piešķirt lielākas pilnvaras Izglītības ministrijai. Ministrijai vajadzētu būt tiesībām noteikt minimālo vidusskolu lielumu, iespējai vajadzības gadījumā pārņemt skolas ministrijas pārvaldībā, kā arī iecelt skolu direktorus, teiks bankas pētījumā.

Tam nevēlas piekrist Latvijas Pašvaldību savienības pārstāvis Māris Pūķis: “Kad 119 pašvaldības pamēģina katra, tad vismaz 1/3 daļa pašvaldību atradīs labākus veidus kā uzlabot to skolu. Ja izdomās vienu veidu kā to darīt valstij un kļūdīsies, un izskatās, ka pašlaik IZM kļūdās, tad tas nozīmē, ka 20 gadus no vietas būs slikti un visiem reizē slikti. Ja jūs rūpīgāk iepazīsities ar to pētījumu, kas šodien ir izdalīts, tur ir vesela virkne manipulāciju, kur brīžiem izrauj skolas no konteksta.”

Tikmēr augstākajā izglītībā Latvijas Banka piedāvā palielināt mācību saturu angļu valodā un saglabāt tikai konkurētspējīgākās augstskolas un studiju programmas, šādi atlasot graudus no pelavām.