Latvijas austrumu robežas vājums un posts. Kā tā tiks stiprināta?

Komentāri

Kartē tā ir smalka un trausla līnija – tai pāri gadiem ilgi plūdusi kontrabanda, bet pēdējā laikā to arvien biežāk šķērso arī tie, no kā galva sāp daudziem Eiropā – nelegālie imigranti! Kā tiks stiprināta Latvijas austrumu robeža, kuras vājumu un postu lāpīt valdībai roka ceļas tikai tagad, kad ūdens jau mutē smeļas? Vai tiešām tikai žogs, kāds uzbūvēts Ungārijā, var pasargāt no tiem, kam visi līdzekļi labi, lai nonāktu sapņu zemē?

Pasienes robežapsardzības nodaļas darbinieki kopā ar dienesta suni Argo dodas apgaitā. Viņu uzdevums ir meklēt pazīmes, kas liecinātu par to, vai tumsas piesegā notikusi nelegāla robežas šķērsošana. Pārkāpēju skaits šogad krietni palielinājies. Šogad aizturēti jau krietni vairāk nekā 300.

Saistītie raksti

Saistītie raksti

Saistītās tēmas

Visi saistītie raksti

Vairums pārkāpēju ir vjetnamieši, kuri dodas peļņā uz Poliju. Viņi pēc robežas šķērsošanas slēpjas. Vjetnamiešus pār robežu ved organizēti cilvēku kontrabandisti. Cita lieta ir nesen aizturētie irākieši – viņi pēc robežas šķērsošanas nav slēpušies, bet uzreiz pieteikušies bēgļu statusam.

449 kilometri – tik gara ir Latvijas austrumu robeža. Pasienes robežsargi atzīst – lai pārbaudītu visu robežu, kas ir viņu atbildības posmā, resursu nepietiek. Turklāt novērošanas kameras ir manāmas tikai atsevišķās vietās, žoga uz robežas nav vispār. Uzartā josla, uz kuras var saskatīt robežpārkāpēju pēdu nospiedumus, ir tikai pāris metru plata, lai gan platumam vajadzētu būt vismaz 6 metriem. Tāpēc galvenais resurss ir cilvēku un dienesta suņa profesionalitāte.

Robežsargi gan nepārvietojas tikai ar kājām – lai pārbaudītu plašāku teritoriju, tiek izmantoti arī kvadricikli. Tomēr purvainākos apvidos ne ir iespējams braukt ar kvadriciklu, ne tur ir izvietota aparta pēdu josla. Sākotnēji šeit pat nebija iespējams pārvietoties kājām.

Latvijas-Krievijas robežas nepaskaužamo stāvokli beidzot pamanījuši arī politiķi. Tajā plānots veikt dažus uzlabojumus – izbūvēt ap 90 kilometrus garu žogu, būvēt laipas purvainajās vietās, kā arī izveidot 12 metru joslu visā Krievijas-Latvijas robežas garumā. Tikmēr arī sagatavoti grozījumi likumos, kas paredz krietni bargākus sodus cilvēku kontrabandistiem par migrantu nelikumīgu pārvietošanu pāri valsts robežai.

Ja Eiropas Savienība stiprinās tikai dienvidu robežu, tad pastāv risks, ka bēgļu plūsmas no Tuvajiem Austrumiem varētu pavērsties Eiropas Savienības austrumu robežas, tātad arī Latvijas virzienā. Šādas bažas jau izteikusi Ministru prezidente Laimdota Straujuma. Zilupes novada iedzīvotāji šādu notikumu attīstību gan uzskata par mazticamu. Tomēr, novērtējot Latvijas austrumu robežas stāvokli, jautājums, vai robežsargi būtu gatavi sastapties ar tādām migrantu masām kā Grieķija, Itālija vai Ungārija, ir drīzāk retorisks.

Vispārīga vienošanās paredzot nākamajos trīs gados austrumu robežas stiprināšanai tērēt ap 17 miljoniem eiro. Ar to varētu būt gana, lai novērstu tikai pamatproblēmas, bet ne lai robežu varētu uzskatīt par tiešām nostiprinātu.

Skaties video!

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Savu popularitāti atjauno džins: tradīciju stiprināšana, klasisku vērtību cienīšana vai mūsdienu garšas?

Džina popularitāte pasaulē pieaugusi pēdējos 10 gados, bet Latvijā – tikai pēdējo gadu laikā. Pēc Starptautiskā Vīnu un stipro alkoholisko dzērienu reģistra (IWSR) 2017. gada datiem džina patēriņš 2016. gadā ir audzis par 15% (pret 2015. gadu). Šodien džins ir viens no populārākajiem un izplatītākajiem alkoholiskajiem dzērieniem pasaulē. Tam ir dažādi garšu veidi, tomēr vispopulārākais nemainīgi ir tradicionālais džins –  ar izteiktu un patīkamu kadiķogu garšu.

Lasi vēl