Latvijas augstskolās pieteicies mazāks studentu skaits nekā cerēts; notiek papildu uzņemšana

6 komentāri
Latvijas augstskolās pieteicies mazāks studentu skaits nekā cerēts; notiek papildu uzņemšana
11.05.2017. Latvijas Universitātes galvenajā ēkā notiek Eiropas Insulta dienai veltīts pasākums, kura laikā iedzīvotājiem ir iespēja bez maksas noteikt cukura un holesterīna līmeni asinīs, izmērīt asinsspiedienu un pulsu, kā arī konsultēties par mirdzaritmijas risku. (Lauris Aizupietis / f64)

Latvijas augstskolām gan Rīgā, gan reģionos pagaidām nav izdevies izpildīt uzņemšanas plānus, tāpēc izsludināta studentu papildu uzņemšana. Brīvas ir arī budžeta vietas.

Augstskolās skaidro, ka šādai situācijai esot vairāki iemesli. Tostarp demogrāfijas krīze. Tikmēr Izglītības ministrijā ir pārliecināti, – pēc papildu uzņemšanas brīvu budžeta vietu nebūs.

Šogad valsts augstskolās kopumā ir 23 tūkstoši budžeta vietu. Bezmaksas studiju finansēšanā valsts atvēlējusi 80 miljonus eiro.

Visvairāk budžeta vietu ir Rīgas Tehniskajai universitātei (RTU) – aptuveni 6 tūkstoši. Augstskolā lepojas ar šīs vasaras uzņemšanas rezultātiem, norādot uz pēdējos gadus novēroto pozitīvo tendenci. Ik gadu par vienu līdz 2% kāpj studējošo skaits. RTU saka “paldies” darba devējiem, kuri aicina jauniešus studēt eksaktās zinātnes.

Latvijas Universitātei piešķirtas aptuveni 5 tūkstoši budžeta vietu. Papildu uzņemšana izsludināta 71 gan bakalaura, gan maģistrantūras studiju programmā. Dažās ir pieejamas arī budžeta vietas.

Faktiski papildu uzņemšana augstskolās nav nekas jauns un slikts. Valdība ir palielinājusi budžeta vietu skaitu eksaktajās zinātnēs, bet pieprasījums pēc tām nav tik liels kā cerēts. Tāpēc veidojas pieprasījuma-piedāvājuma šķēres. Vidusskolēnu skaits mazinās un mazāk paliek arī to jauniešu, kuri skolās kārto eksāmenu ķīmijā, fizikā vai matemātikā. Izglītības ministrijā budžeta vietu skaitu mazināt negrasās. Prioritāte paliks nemainīga – eksaktās jomas.

TOP komentāri

 • Oksana Sadigova
 • Arturs Lozda
  0 0 0

  Arturs Lozda

  Drīz jums nebūs kas mācās un strāda 🤡klaunu valdība 🤡
 • Arturs Rozentāls
  0 0 0

  Arturs Rozentāls

  Nevis demogrāfijas krīze pie vainas, nav tālu jāmeklē īstie iemesli šajā "brīnišķīgajā" valstī..

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl