Latvijai tuvojas HIV/AIDS epidēmija

2 komentāri
Latvijai tuvojas HIV/AIDS epidēmija
Foto: LETA

Dramatisko nākotni iekrāso veselības speciālisti, kuri nodarbojas ar nāvējošās slimības apmēru pētniecību. Tikai puse – 50% – no HIV inficētājiem tiek atklāti, savukārt no tiem tikai nedaudz vairāk par trešdaļu 35% saņem palīdzību, un no palīdzības saņēmējiem tikai 64% ārstēšana ir efektīva.

Saeimas veselības apakškomisijas sēdē Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas pārstāve Daiga Behmane norāda, lai HIV infekcija nesāktu izplatīties nekontrolēti, jārīkojas nekavējoties.

Daiga Behmane, Latvijas Veselības ekonomikas asociācijas pārstāve

Latvijai tuvojas HIV epidēmija, būtībā Latvijā mēs lēšam, ka ir 10 000 HIV inficēto cilvēku. Savukārt tas, ko mēs konstatējam, ir tikai puse.

Ekrānuzņēmumi

Viena no idejām, kā paplašināt atklāto HIV gadījumu skaitu, ir ieviest testus pacientiem slimnīcās un arī ģimenes ārstu kabinetos. Aptaujas liecina, ka ģimenes ārsti nelabprāt uzņemtos HIV testu veikšanu, jo līdz ar testēšanu ir jāveic pacienta konsultācija. Savukārt deputāti uzskata, ka tas ir ārstu pienākums apkarot HIV izplatību. Tāpat tiks apspriestas iespējas veikt HIV testus autovadītājiem un ieroču īpašniekiem ikgadējo veselības pārbaužu laikā.

Veselības ministrija plašajām HIV pārbaudēm slimnīcās, pie ģimenes ārstiem un citviet nesaskata jēgu, to apliecinot arī Pasaules Veselības organizācijas pētījumi. Lai arī HIV jau sen nav tikai narkomānu un homoseksuālu vīriešu slimība, Veselības ministrijas pārstāve Jana Feldmane uzskata, ka testi jāveic tieši minētajām riska grupām.

Jana Feldmane, Veselības ministrijas vides veselības nodaļas vadītāja

Jebkurā gadījumā HIV infekcijai ir savi inficēšanās riski, jo ir skaidrs, ka šī infekcija neizplatās gaisa pilienu ceļā, šeit ir riskanta uzvedība, un tādēļ ir jāstrādā ar cilvēkiem, kas piekopj šo riskanto dzīves veidu.

Izrādās, ka Veselības ministrijai HIV diagnostikas un ierobežošanas plāns ir beidzies jau pirms trīs gadiem, 2013. gadā. Tāpēc Saeimas veselības apakškomisijas deputāti par neapmierinātību ar Veselības ministrijas bezdarbību rakstveidā informēs Ministru prezidentu.

Romualds Ražuks, Saeimas deputāts, Veselības apakškomisijas vadītājs (V)

Ir draudīga situācija, kas var pāraugt epidēmijā, un šādos gadījumos ārkārtas situācijās tiek informēts Ministru prezidents, ka nepieciešams rīkoties un veikt attiecīgus pasākumus, par ko, protams, būs atbildīga Veselības ministrija.

HIV inficēto iedzīvotāju daudzums Latvijā turpina strauji pieaugt, Eiropas Savienībā vidēji ir seši HIV gadījumi uz katriem 100 000 iedzīvotāju, savukārt Latvijā tie jau ir gandrīz trīs reizes vairāk jeb 17 gadījumi uz katriem 100 000.

TOP komentāri

  • UUU
    +2 +2 0

    UUU

    Bet galvenais jautājums paliek neatbildēts! Ko jūs darīsiet ar tiem cilvēkiem, kas uzzinās par savu statusu, vai jūs esat gatavi sākt viņu terapiju nekavējoties? Vai gaidīsiet līdz 350 šūnām kā tas ir tagad? Cilvēkam uzzinot savu statusu netiek piedāvāta nekāda ārstēšana līdz brīdim, kad viņa šūnu skaits būs nokritis līdz 350 šūnām un tajā laikā cilvēks tiek atstāts viens pats ar savu slimību!

Pievienot komentāru

Lūdzu, ievēro portāla lietošanas noteikumus. Nepiemēroti komentāri tiks dzēsti, bet to autoriem – komentēšanas iespēja liegta!

Lasi vēl