Latvijai šogad jāuzņem vēl 300 bēgļu; joprojām nav sakārtots tiesiskais regulējums

1 komentārs

Latvijā jau drīz atkal aktuāla būs bēgļu tēma – pašlaik Muceniekos atrodas 160 patvēruma meklētāji, bet papildus tam šā gada laikā būs jāuzņem vēl vismaz 300. Tikmēr politiķi ar ierēdņiem mēģina sakārtot regulējumu, kādos gadījumos bēgļiem maksāt paredzēto pabalstu un kādos to pārtraukt. Par šādiem likumu līkločiem pirms lielā migrācijas viļņa neviens nebija aizdomājies, taču tagad izrādījies, ka situācija ir krietni sarežģītāka.

Pēdējo reizi plašāka ažiotāža par bēgļu tēmu radās pērnā gada rudenī, kad izrādījās, ka bēgļa statusu ieguvušie no Latvijas pazuduši. Februāra vidū Muceniekos atklās izremontētas telpas, kurās varēs izmitināt 200 cilvēku. PMLP vadītāja neslēpj, ka priekšā būs ļoti saspringts darba posms – jāuzņem lielākais skaits patvēruma meklētāju.

Itālijā galvenokārt izmitināti imigranti no Āfrikas valstīm, piemēram, Eritrejas, un šos bēgļus vietējās varasiestādes nespēj pierunāt braukt uz Latviju. Pašreizējā patvēruma likumā ir daudz robu. Izrādās, ka bēgļiem, kas aizmukuši no Latvijas, aizvien tiek izmaksāts pabalsts un valstij nav mehānismu, kā to kontrolēt.

“Likums ir iekavējies. Mēs to izstrādājām jau vasarā, ilgs bija saskaņošanas process. Ir skaidrs, ka problēma ir. Vecais likums neparedz, ka mēs, viņiem izbraucot, varam pārtraukt izmaksāt pabalstus. Mēs gribētu, lai pēc iespējas ātrāk ir skaidrība – ja viņi pazūd, mēs neizmaksājam. Lai visiem ir skaidri nosacījumi,” skaidro Iekšlietu ministrijas parlamentārā sekretāre Evika Siliņa. Tāpat neskaidrības ir par patvēruma meklētāju identitātes noskaidrošanu. Dažiem bēgļiem no Turcijas nevaram atrast dokumentu. Tas ir papīrs, lapa, kas apliecinātu viņu personību. Tādiem, kuriem nav nekādu dokumentu, vajadzētu vismaz šādu dokumentu.

Saeimas Cilvēktiesību komisija akceptēja deputātes Lolitas Čigānes piedāvājumu likumā noteikt, ka nestrādājoši patvēruma meklētāji pabalstu varēs turpināt saņemt, ja iesaistīsies valsts valodas apguves programmās. Kopumā likuma grozījumu izskatīšana iet ļoti lēni.

Sākotnēji bija iecerēts grozījumus pieņemt janvārī, tagad termiņš aizslīdējis līdz jūnijam, taču deputāti šodien lūdza iesaistītajām ministrijām izmaiņas izstrādāt līdz aprīlim.

1 komentārs