Latvijai ir jāgatavojas vēl lielākai bēgļu plūsmai, brīdina atbildīgās amatpersonas

2 komentāri
Latvijai ir jāgatavojas vēl lielākai bēgļu plūsmai, brīdina atbildīgās amatpersonas
Foto: AFP / LETA

Ir nopietnas bažas, ka Latvijā var palielināties bēgļu plūsma. Tā apliecinājis ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, akcentējot, ka Latvijai ir jābūt gatavai bēgļu skaita pieaugumam. Bažas par bēgļu palielināšanos mūsu reģionā vairo Eiropas Savienības centieni slēgt patvēruma meklētāju ceļu caur Eiropas dienvidu valstīm.

Latvijai ir jāstiprina gan robeža, gan iekšlietu dienestu spēja izvērtēt, vai patvēruma meklētāji kvalificējas bēgļa statusam. Tā saka ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs, brīdinot, ka Latvijai ir jāgatavojas tam, ka jau šogad var palielināties bēgļu plūsma.

Kopš svētdienas spēkā ir Eiropas Savienības un Turcijas vienošanās, kuras mērķis ir apturēt bēgļu pieplūdumu Grieķijā. Tādējādi netiek izslēgts, ka patvēruma meklētāji izmantos citus ceļus, kā nonākt pārtikušajās Rietumeiropas valstīs, tostarp caur Latviju.

Tiesa gan, Briseles un Ankaras vienošanās, kas paredz visus nelegālos robežas šķērsotājus sūtīt atpakaļ uz Turciju, bēgļu straumi uz Grieķiju pagaidām nav apturējusi. Tiek ziņots, ka kopš svētdienas Grieķijas salās ieradušies vairāk nekā 1600 imigrantu.

Foto

Neviens no iebraucējiem automātiski netiek izraidīts no Grieķijas, jo vispirms ir jāizvērtē patvēruma meklētāju pieteikumi, vai viņi atbilst bēgļa statusam, vai nē. Iebraucēji cer, ka netiks deportēti uz Turciju. “Mana sieva un dēls ir Vācijā. Es gribu doties uz Vāciju, ja Allāhs būs labvēlīgs,” teic kāds no iebraucējiem.

“Es ļoti, ļoti smagi strādāju Turcijā, lai nopelnītu naudu un nokļūtu šeit. Ja mani pēc piecām minūtēm vai pēc piecām dienām nosūtīs atpakaļ uz Turciju, tas būs ļoti, ļoti bīstami un ļoti, ļoti slikti,” piebalso cits patvēruma meklētājs.

Lai tiktu galā ar patvēruma meklētāju pieprasījumu izvērtēšanu, pēc Eiropas Komisijas aplēsēm, Grieķijai ir nepieciešami aptuveni četri tūkstoši darbinieku, ieskaitot robežsargus, tulkus un tiesnešus.

Grieķija sagaida, ka 2300 no šiem darbiniekiem būs papildspēki no citām Eiropas valstīm. Tomēr pagaidām neviens no viņiem Grieķijā vēl nav ieradies.

Tiek prognozēts, ka pirmie nelegālie imigranti atpakaļ uz Turciju varētu tikt nosūtīti ne ātrāk kā pēc divām nedēļām. Apmaiņā pret katru atpakaļ nosūtīto imigrantu, Eiropas Savienība no nometnēm Turcijā uzņems vienu Sīrijas bēgli. Šādā veidā plānots uzņemt 72 000 cilvēku.

Turcijai Brisele arī apsolījusi papildu finansējumu, paātrinātu bezvīzu režīma ieviešana un sarunu aktivizēšanu par tās uzņemšanu Eiropas Savienībā.

Video

2 komentāri