Latvijai, iespējams, būs jāuzņem 1,29% no kopējā bēgļu skaita Eiropā

Pievienot komentāru
Latvijai, iespējams, būs jāuzņem 1,29% no kopējā bēgļu skaita Eiropā
REUTERS/SCANPIX

Latvijas valdība iepriekš piekritusi brīvprātīgai 776 patvēruma meklētāju uzņemšanai, vienlaikus noraidot iespēju noteikt tā dēvētās obligātās bēgļu uzņemšanas kvotas. Tomēr tas nebūt nenozīmē, ka šis Eiropas Komisijas priekšlikums būtu pazudis no Briseles gaiteņiem. Izskanējis, ka Latvijai būtu jāuzņem 1,29% no kopējā bēgļu skaita.

Līdz šim Briselē panākta vienošanās par ārkārtas risinājumu, proti, 160 000 bēgļu sadali. Paralēli norit darbs pie pastāvīga bēgļu sadales mehānisma, kas nozīmētu, ka katrai dalībvalstij, tostarp Latvijai, regulāri nāktos uzņemt noteiktu procentu no kopējā migrantu skaita. Bez šāda regulējuma migrācijas krīzi atrisināt nevar, šonedēļ dalībvalstu žurnālistiem organizētā seminārā sacīja Eiropas Parlamenta prezidents.

Foto:

Martins Šulcs, EP prezidents:

Tas noteikti būtu pašreizējās situācijas uzlabojums, bet mums ar argumentiem ir jāpārliecina dalībvalstis. Dažām no tām ir nopietni iemesli ierobežot šo skaitu, bet teikt, ka mēs nepiedalāmies sistēmā, manā skatījumā nav pareizā atbilde.

Cik bēgļu katrai dalībvalstij jāuzņem, aprēķinātu pēc vairākiem kritērijiem – iedzīvotāju skaita, iekšzemes kopprodukta, bezdarba līmeņa un jau uzņemto bēgļu skaita. Izskan, ka Latvijai varētu nākties uzņemt 1,29% no kopējā migrantu skaita. Tādējādi Eiropā tiktu demonstrēta solidaritāte, uzskata Zviedrijas eiroparlamentāriete.

Sesīlija Vikstrema, EP deputāte no Zviedrijas:

Mēs esam dziļā krīzē. Tā nav krīze bēgļu dēļ, tā ir solidaritātes krīze, Eiropā trūkst solidaritātes. Dalībvalstis spēlē netīru spēli – labi mēs uzņemsim bēgļus, bet ne pie sevis, citur un ieteicams ne kaimiņos.

Lai stātos pretim bēgļu krīzei, Eiropa cīnās vairākās frontēs. Piemēram, Grieķijai, lai pārliecinātos, ka patvēruma meklētājs ir tas, par ko uzdodas, palīdzīgu roku sniedz bloka ārējo robežu aģentūra Frontex.

Eva Monkūra, Frontex pārstāve:

Ja jūs sakāt, ka esat sīrietis, jums ir jārunā arābu valodā ar sīriešu akcentu, jo arābu valoda Marokā atšķiras no tās, kurā runā Sīrijā. Bet tas nav vienīgais, kas tiek pārbaudīts. Migrantiem tiek uzdota virkne jautājumu, viņiem var prasīt, piemēram, no vairākām naudas zīmēm izvēlēties savas valsts naudas zīmi, viņiem var jautāt par dzimto pilsētu. Piemēram, jūs esat no Rīgas, jums būtu jāzina, kāda ir centrālā iela Rīgā.

Par patstāvīgo bēgļu sadales mehānismu vēl gaidāmas asas diskusijas, tostarp šeit Eiropas Parlamentā, kas kopā ar ES Padomi arī ietekmēs galalēmuma pieņemšanu.

Skaties video!