Latvijai draud sods! Galvaspilsētas gaisā joprojām tiek konstatēts piesārņojums

2 komentāri
Latvijai draud sods! Galvaspilsētas gaisā joprojām tiek konstatēts piesārņojums
Foto: LETA

Ja līdz gada beigām Rīgas dome nepieņems gala lēmumu par gaisa kvalitātes uzlabošanas plānu galvaspilsētā, Latvijai būs jāmaksā aptuveni pusmiljons eiro. Šobrīd gaisa kvalitāte Rīgas centrā ir nedaudz uzlabojusies, taču daudzviet joprojām tiek konstatēts piesārņojums.

Pat šis uztvērējs, kas atrodas uz Latvijas Universitātes jumta un sniedz informāciju par putekšņiem gaisā, fiksē gaisa piesārņojumu. Katru nedēļu to pārbauda Ģeogrāfijas un zemes zinātņu fakultātes pētniece un sertificētā aerobioloģe Olga Ritenberga. Uz uztvērēja diska tiek uzkrātas daļiņas, kas tajā mirklī ir gaisā. Pēc tam laboratorijā šī informācija tiek apstrādāta.

Foto

Bez graudzāļu ziedputekšņiem, kas šobrīd ir vidējā koncentrācijā, aerobioloģe konstatē arī augstu cieto daļiņu jeb putekļu koncentrāciju.

Šos putekļus šobrīd analīzē 4 monitoringa stacijas. Divas no tām, Valdemāra ielā un Brīvības ielā, ir morāli un fiziski nolietojušās. Pagaidu monitoringa stacija ierīkota Latvijas Universitātē, bet gada beigās tiks veikts iepirkums un par Eiropas struktūrfondu naudu plānots iegādāties jaunas iekārtas Brīvības ielas un Valdemāra ielas stacijām.

Gaisa piesārņojums Rīgā visbiežāk konstatēts Valdemāra ielā, kā arī Ostas rajonā. Piemēram, Valdemāra ielā tiek konstatēti 50 gadījumi gadā ar gaisa piesārņojuma normu pārsniegumiem. Tāpēc Rīgas domei līdz gada beigām jāizstrādā gaisa kvalitātes uzlabošanas plāns. Eiropas Komisija to gaida, lai izteiktu savu viedokli.

450 000 eiro var būt soda maksājums par pašu pārkāpumu, kā arī Eiropas Komisija var veikt arī uzrēķinu par katru nokavēto dienu, kamēr Latvija uzlabos gaisa kvalitāti. Ja gada beigās Rīgas dome Eiropas Komisijai neiesniegs gaisa kvalitātes uzlabošanas plānu galvaspilsētā, šo sodu patiešām var saņemt. Rīgas dome apgalvo, ka plāns šobrīd top.

Video

2 komentāri